ARCHA přijala další zubožené psy.
Teď už jsou Matěj i Kim v pořádku

Smutné nebo ještě smutnější jsou některé příběhy z útulků pro opuštěná zvířata. Výjimkou není ani liberecké Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA, jejíž pracovnice by mohly dlouho vyprávět. Naposledy musely v jeden den řešit odběr dvou zubožených psů.

Alergik Matěj

Na otřesný stav křížence Matěje upozornili krajskou veterinární správu obyvatelé domu, ve kterém žil se svým majitelem. Pravidelně zakrvácená chodba byla dostatečným signálem, že se psem, vzhledem a velikostí připomínající bull plemeno, se děje něco nehezkého. Mates měl skutečně na půlce těla olysalou a zakrvácenou kůži, důvodem byly velmi silné alergie, které způsobily, že se u něj rozvinula těžká dermatitida. „Zprvu z něj zde také stříkala krev po zemi i po stěnách pokaždé, když se otřepal. Bylo třeba provést několik různých vyšetření, kožních i krevních, pro vyloučení parazitů, bakteriálních infekc,“ popisuje Eliška Macháčková z ARCHY. V útulku začal dostávat hypoalergenní granule a jeho stav se brzo začal zlepšovat. „Bude ještě třeba určitě provést vyšetření očí, jelikož nám stále¸pláče´,“ dodala. Po měsíci léčby už působí jako zcela zdravý pes, srst mu opět narostla, rány se zahojily. Nadále ale bude potřebovat speciální péči. A to neznamená pouze dodržování doživotní striktní diety, ale také pravidelné koupele ve speciálním šamponu. Vzhledem k tomu ses jej jeho dosavadní majitel vzdal a Matěj je už momentálně k adopci. Budoucí páníček by měl ale počítat s tím, že péče o něj bude finančně náročnější.
Matěj je kontaktní, veselý, mladý pes, který byl nejprve bojácný a nechtěl ani příliš pobývat venku. Teď se už rozkoukal, je hodně „vítací“, nemá problém s dětmi a moc rád chodí na procházky s lidmi, kteří chodí dobrovolně venčit psy v útulku.

Milovník piškotů Kim

Ve velice špatném stavu byl i Kim, rovněž mladý pes, kříženec s bull plemeny. Kim byl řadu měsíců zavřený v malém oploceném prostoru s nezateplenou boudou, kde musel přečkat i prosincové mrazy. Ve výběhu měl exkrementy nejrůznějšího stáří a co je nejhorší, neměl zde krmení ani vodu. Byl vyhublý tak, že mu vyvstávaly žebra a kyčelní kosti. Podle Elišky Macháčkové přišla jeho záchrana skutečně za minut dvanáct. V jeho případě majitel uznal pochybení a svého psa se vzdal.
Momentálně je Kim zdravotně v pořádku, přibral a jeví se jako hodný pes. „Vzhledem k hladu, který si musel protrpět, je velice žravý,“ komentuje Eliška Macháčková. Kim miluje piškoty a udělal by pro ně cokoli. S ostatními psy nevychází, což ale není vzhledem k jeho historii nic překvapivého, hlídá si to svoje, nerad by přišel o žrádlo. Prošel si zde i mírnějším zánětem střev, což může souviset s vyhladověním a následným zhoršeným stavem střevní mikroflóry. Ideální by pro něj bylo, kdyby se jej ujali aktivní lidé, kteří by s ním často chodili na dlouhé procházky, aby nabral svalovou hmotu.

To byly jen dva příběhy odebraných psů, loni přijala ARCHA 256 psů a 276 koček. Většina psů (216) se naštěstí vrátila ke svým majitelům. Bylo to dokonce o 20 procent více než v předchozím roce, je tedy zjevné, že čipování a registrace v online databázích má opravdu smysl.
V případě koček je situace trochu jiná a budeme se jí věnovat v některém z následujících čísel.
V Centru pro zvířata v nouzi ARCHA při Zoo Liberec se momentálně (polovina března) nachází 19 psů a 156 koček. Během jara tyto počty jako každý rok zřejmě ještě vzrostou.

Další články

weby2

Technickou podporu stránky zajišťuje firma Webyplus.cz