Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

01-28-15-08-41-34-magazin-zoo-liberec-64_leden-2015jpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
Úvod


čtvrtek, 22. ledna 2015 08:33

ZOO Liberec podpořila výcvik psa, který bude v Africe chránit slony

Další iniciativou ZOO Liberec na poli ochrany světové biodiverzity je poskytnutí vzorků odřezků sloních klů či srsti a šupin exotických zvířat pro výrobu tzv. pachových konzerv. Ty se staly základní pomůckou úspěšného výcviku fenky belgického ovčáka jménem Cama. Ta v půlce února odletí se svou českolipskou cvičitelkou Hanou Böhme do afrického Konga, kde má tento pes, díky svým unikátním schopnostem, předpoklady velmi dramaticky zkomplikovat život místních pytláků. Ti se zaměřují na vybíjení slonů kvůli slonovině a na lov vzácné zvěře pro obchod s masem - tzv. bushmeat. Dvouletá fenka Cama Sony Black bude posilou pro konžské celníky a policisty, kteří se chystají nasadit českého psa na letištích, v přístavech a na cestách využívaných pytláckými spolky.

Republika Kongo byla vybrána jako vhodná destinace, protože právě zde vyvíjí činnost nezisková organizace dobrovolníků z ČR pod názvem Save-Elephants. Její představitel Arthur Sniegon uvádí, že při stávajícím tempu zabíjení slonů kvůli slonovině, žádané hlavně ve východní Asii, může z oblasti rovníkové Afriky zmizet sloní populace

ZOO Liberec má navíc v této činnosti letité zkušenosti získané při spolupráci s Kynologickým výcvikovým střediskem Celní správy ČR v Heřmanicích u Frýdlantu. Toto zařízení školí psovody nejen z ČR, ale z celého světa. Kooperace se zoologickou zahradou při vytváření pachových konzerv je zásadní podmínkou následného úspěšného výcviku služebních psů.

01-22-15-08-42-00-camavycvikzdroj_bohme-(1)jpg.JPG

 

 
úterý, 13. ledna 2015 14:08

Prvním mládětem roku 2015 je buvolec běločelý

Již od 6. ledna je naše zoo bohatší o jednoho krásného kopytníka. Na Tři krále ráno se narodil samec buvolce běločelého. Tento druh má domov v naší zahradě od roku 1973 a toto mládě nese pořadové číslo 113. Ošetřovatelé ho pojmenovali Mel. Spojitost nehledejte u herce Mela Gibsona, nýbrž u jednoho z královské trojice - Melichara. Budeme věřit, že bude letošek na přírůstky bohatý.

buvolec-mel-nar--smalljpg.jpg

 
pátek, 09. ledna 2015 14:24

 

Centrum ARCHA - rekordní čísla za rok 2014

Nedávno skončený rok byl významný a pracovně rekordní pro ARCHU - Centrum pro zvířata v nouzi, která je jednou ze složek ZOO Liberec. Význam spočíval v rozšíření a modernizaci areálu, kam nově přibyly voliéry pro handicapovaná zvířata, rozletové voliéra pro dravce a budova se zázemím pro ošetřovatele. Zlepšily se tak podmínky pro personál centra i pro jejich zvířecí klienty. A těch byl loni rekordní počet – celkem 1049! Nejpočetnějšími klienty byli – jako již tradičně - netopýři . Těch v Arše přijali dokonce 514, což je nejvyšší číslo za dobu existence Archy, tedy od roku 2006. Další podstatnou část pacientů tvořili ptáci, především exempláře po různých zraněních. Hodně práce měli pracovníci například se dvěma výry – jeden byl nalezen zachycený křídlem v ostnatém drátu, druhý posedával u silnice se zraněnou nohou. U obou už ani nebyla perspektiva vyléčení, ale díky obětavým veterinářům z růžodolské kliniky a regeneraci ptáků v nové rozlétávací voliéře se je podařilo úspěšně vypustit zpět do přírody. Rok 2014 nebyl výjimkou ani v příjmu exotických a domácích zvířat, která unikla svým majitelům. Kromě běžných králíků, andulek, fretek či vodních želv se dočasně stali obyvateli stanice v Liberci Ostašově například ovce, páv, hroznýš či bazilišek. Jako každoročně našlo v centru ARCHA nový domov několik svěřenců, jejichž handicap trvale znemožňuje návrat do přírody. Kromě několika sojek a káněte se stálým obyvatelem stala také například droboučká lasička, které po úraze zůstala ochrnutá přední tlapka. Na první pohled u ní není její postižení patrné – běhá neuvěřitelně rychle, ale v přírodě by si nebyla schopná ulovit kořist. Proto si nadále bude užívat péče v liberecké záchranné stanici.

S použitím textu Ing. Ivany Hanveclové upravil Jan Kubánek.

01-09-15-02-26-43-vypousteni-vyra-smalljpg.jpg

 

 

 
pondělí, 22. prosince 2014 14:26
pudu--small(2)jpg.jpg

Pudu - nejmenší jelen světa v Liberci

Liberecká zoo se může pochlubit novým přírůstkem. Jako aktuálně jediná zoo v ČR i SR, (tedy v rámci Unie českých a slovenských zoo - UCSZOO), chováme nově nejmenšího jelena světa, kterým je Pudu jižní (Pudu pudu).Ten náš k nám dorazil až z irského Belfastu. Je mu 5 a půl roku a jméno má Caju. V rámci evropských zoo je nyní chováno cca 80 jedinců, což je zásadní, protože tento jihoamerický sudokopytník figuruje v Červené knize ohrožených druhů IUCN (populace čítá už jen 400 - 600 ks)! V zoo jej naleznete v malé expozici, naproti žulovému památníku k založení zoo.

 
středa, 26. listopadu 2014 09:35

Čas pro adventní večerní prohlídky v zoo

Dovolujeme si vás pozvat na tři tradiční večerní prohlídky ZOO Liberec, které každý rok pořádáme v tomto předvánočním čase. Konají se ve čtvrtky 4.12. a 18.12. a poslední z nich v pondělí 22.12 - vždy od 17.00 do 19.00. Na první potkáte v zoo Mikuláše, čerta a anděla, druhou zpestří dílnička na výrobu vánočních svícínků. Závěrečná "večerka" proběhne v duchu vánoční atmosféry. Vždy samozřejmě nebude chybět ani obvyklé cvičení slonic a komentované krmení lachtanů hřivnatých. Nově budete moci navštívit i letos zbudovaný hospodářský a edukační pavilon (na místě starého vstupu do zoo) s výstavou zajímavých artefaktů ze sbírek přírodnin ZOO Liberec.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 30

Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

09-18-14-03-13-25-mapa-webpng.png

Najdi nás na Facebooku!

Uživatelské jméno
Heslo