Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

07-03-14-09-01-46-magazin-zoo-liberec_62_2014jpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
Úvod


úterý, 01. července 2014 06:34

Přečtěte si Výroční zprávu za rok 2013

ZOO Liberec vydala svou pravidelnou výroční zprávu, tentokrát za rok 2013. Přečtěte si konsolidovaný text za všechna čtyři střediska - zoo, SEV DIVIZNA, Centrum ARCHA a Lidové sady. Text zprávy otevřete ZDEext.

 
pátek, 27. června 2014 08:21

První mládě uriala bucharského v Česku. A taky nahurové

V ZOO Liberec se narodilo vůbec první mládě uriala bucharského (Ovis bocharensis) v Česku. Liberecká zoo je přitom jednou z pěti zoologických zahrad v Evropě (a jediná v Česku), která tyto sudokopytníky s mohutnými rohy zatočenými do okruží chová. Mládě - samička - se narodilo 23. června a je nyní ve zmíněných zoo podle aktuálních údajů 44. jedincem svého druhu (19 samců, 25 samic). Sama ZOO Liberec nyní chová pětičlennou skupinu urialů - dva samce a tři samice, počátek chovu se datuje až k roku 2011 (transport ze ZOO Tallinn).
Urial neboli ovce kruhorohá se ve volné přírodě vyskytuje v oblasti Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Jejich počty jsou ale nestálé - na konci 80. let se odhadovalo, že ve volné přírodě přežívá jen asi 1000 zvířat, populace přitom stále klesá a v některých oblastech jsou počty urialů velmi nízké. Mezi největší hrozby patří pytláctví - především v době tádžické občanské války bylo naprosto nekontrolovatelné, a také soupeření s domácky chovanými zvířaty, což umocňují extrémní klimatické podmínky: velká vedra a kruté zimy. Základní potravou urialů je tráva, nejrůznější křoviny a zrno.

V ZOO Liberec se ale narodili i další vzácní kopytníci - nahurové modří (Pseudois nayaur), které v Česku chová rovněž jen naše zoologická zahrada. Mláďata - samec a samice - se narodila 12. a 16. června a dostala jména Layak a Mahika. Tibetské nahury lze najít v dalších 11 evropských zoo, které pečují o zhruba osm desítek těchto zvířat. ZOO Liberec momentálně chová devítičlennou skupinu nahurů (včetně čerstvých mláďat). Nahur je zapojen do záchranného programu ESB (Evropská plemenná kniha). ZOO Liberec nahury chová od roku 2001, kdy získala první jedince z čínské ZOO Guangzhou.
Nahur neboli ovce modrá obývá horské louky Himalájí a čínského S´chuanu v nadmořské výšce 2500 - 6000 m. Je spíše samotářským zvířetem, může se však sdružovat i do malých skupin v počtu do 20 jedinců. Hlavním poznávacím znakem jsou mohutné zatočené rohy, na povrchu zbrázděné, které u samců dorůstají délky až 80 cm. Typická je i břidlicově šedá srst s namodralým leskem. Živí se trávou, lišejníky, bylinami, mechy a výhonky keřů.

27. června 2014

 
pátek, 13. června 2014 08:47

Mládě bílého tygra uhynulo

Mládě bílého tygra, které se v ZOO Liberec narodilo 30. května, 13. června v noci uhynulo. Příčinou byla patrně dosud nespecifikovaná vrozená vada, na něž jsou bílí tygři více citliví. Přesnější informace nicméně přinese až pitva. Pohlaví mláděte bylo samičí.

V ZOO Liberec se mláďata bílého tygra narodila letos již počtvrté, odchovat se je však podařilo jen dvakrát, v letech 2002 a 2012. O narozená trojčata na podzim 2011 se nepostarala sama matka Surya Bára, která tehdy byla prvorodičkou, druhý neodchovaný vrh je právě ten letošní.

13. června 2014

 

 
pondělí, 02. června 2014 10:27

Bílá tygřice porodila. Tentokrát jedno mládě

ZOO Liberec se podařilo potřetí v historii rozmnožit bílou formu tygra indického. Šestiletá samice Surya Bára porodila v pátek 30. května ráno, tentokrát ale jen jedno mládě. Kotě se narodilo v 6.15, v 7.13 se poprvé napilo mateřského mléka. Chovatelé zatím netuší, jakého pohlaví kotě je, to se dozvědí nejdříve za tři týdny při první vakcinaci. Poprvé se podařilo bílé tygry odchovat v roce 2002 (ze spojení Isabelly a Sitara, trojčata Achilles, Artemis a Afrodita), podruhé v roce 2012 (ze spojení Suryi Báry a Parise, trojčata Gaia, Sambur a Liam). Surya Bára rodila ještě na podzim 2011, nicméně o mláďata (trojčata) se nepostarala. Počet mláďat ve vrhu kolísá mezi 1 - 6 jedinci, například Isabella v roce 2002 porodila 5 mláďat, dvě ale nepřežila. Otcem současného mláděte je opět samec Paris (* 2005).

Čerstvé mládě, přestože zatím slepé, se zhruba hodinu a půl po narození vydalo na první výlet, když se z porodnice vykulilo přímo do velké vnitřní ubikace. Než jej odpočívající matka zhruba po dvou minutách vyzvedla a přenesla zpět, podařilo se ošetřovatelům pořídit několik záběrů na mobilní telefon. ZOO Liberec tak získala poprvé snímky mláděte bílého tygra hned z prvního dne jeho života. Od té doby se mládě drží výhradně v porodnici u matky. Pavilon šelem je od pátečního rána pro návštěvníky uzavřen, otevře se nejdříve na konci června/ začátku července. Porodnici a přilehlé ubikace nonstop sledují webové kamery, jejichž sestříhané výstupy bude zoo umisťovat na své sociální sítě.

Liberecký bílý tygr je bílou formou tygra indického (existují i bílé varianty jiných poddruhů tygra) a trpí genetickou vadou, tedy nedostatkem oranžového barviva. Nejedná se ale o albinismus, o čemž svědčí modré oči, růžová bříška tlapek a růžový čumák. Jako vyšlechtěná forma bílý tygr není a nemůže být součástí žádných záchranných programů, jde jen o jistý druh rarity, která se ve volné přírodě patrně vůbec nevyskytuje. Pro ZOO Liberec je bílý tygr marketingovou značkou a největší návštěvnickou atrakcí, díky níž dokáže zachraňovat skutečně vzácná zvířata, která se však návštěvníkům tolik atraktivní nemusí jevit - osly somálské, kozy šrouborohé, sambary skvrnité, orlosupy bradaté, kozorožce dagestánské aj., stejně jako kriticky ohrožené druhy přímo ve volné přírodě v rámci našich mezinárodních programů - např. sojkovec dvoubarvý, prase visajanské, zoborožec rýhozobý, loskuták niaský aj. Bílé tygry ZOO Liberec chová od roku 1994, kdy ze ZOO Eskilstuna dovezla sourozenecký pár Isabella a Columbus, po výměně samců se ZOO Madrid v roce 1999 pak zoo mohla pomýšlet na první rozmnožení. Liberecká mláďata lze nalézt ve střední, východní a jižní Evropě - Achilles v ZOO Bratislava, Artemis v ZOO Bělehrad, Afrodita v ZOO Sóstó (Maďarsko), Liam v ZOO Klajpeda (Litva) a Sambur a Gaia v ZOOparku Limpopo (Ukrajina).

2. června 2014

f-tygrik1jpg.jpg

 

 
pátek, 30. května 2014 08:10

ZOO Liberec odlíhla orla křiklavého, třetího na světě

ZOO Liberec se podařilo po dvou letech znovu zopakovat světový úspěch v chovu orla křiklavého (Aquila pomarina). Orlí mládě vylíhnuté 28. května je totiž teprve třetím mládětem svého druhu, které v zoologických zahradách přišlo na svět. První se podařilo přirozeně odchovat v roce 1991 v ZOO Riga, druhé pak inseminací v roce 2012 v ZOO Liberec. Orel křiklavý No. 3 byl stejně jako před dvěma lety odlíhnut prostřednictvím umělé inseminace, protože v lidské péči se kvůli nepříliš kvalitnímu genetickému materiálu tento druh množí jen zanedbatelně. Opakovaný úspěch tak jen potvrzuje výjimečnost ZOO Liberec v chovu dravců.

Mládě je zatím rozkrmováno ošetřovali, zhruba na pátém dni života pak bude podloženo pod náhradní rodiče, kteří budou v krmení pokračovat sami, a vtisknou tak mláděti příslušnost ke správnému živočišnému druhu (imprint). ZOO Liberec momentálně chová 11 orlů křiklavých, 4 samce, 6 samic a čerstvé mládě. Projekt umělé inseminace přitom liberečtí chovatelé spustili již v roce 2007, teprve po pěti letech se ale podařilo úmornou práci zúročit. Počáteční neúspěchy (přes 40 planých pokusů) byly způsobeny především nízkou kvalitou odebíraného ejakulátu, jímž se nedařilo samice oplodnit.

Orel křiklavý je ve volné přírodě zastoupen především v euroasijském prostoru (od Pobaltí do střední Evropy, resp. severovýchodní SRN, a dále na jih až na Balkánský poloostrov - zhruba 95 % světové populace) + kavkazské státy, migruje ale například i do jihovýchodní Afriky (Tanzánie, Zambie, Mozambik, Angola). V současné době se jeho evropská populace odhaduje asi na 14 až 19 tisíc párů. V české přírodě není od roku 1990 potvrzeno úspěšné hnízdění, i když v minulosti tomu tak na našem území bylo. V důsledku změn v krajině, zejména kvůli odvodňování, následnému úbytku vhodných biotopů a hlavně kvůli dřívějším odstřelům byl v ČR orel křiklavý vyhuben. Z evropských zoologických zahrad chovají orly křiklavé jen Liberec a Riga.

30. května 2014

orel-kriklavyjpg.jpg

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 28

Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

mapaletak-velky-pesjpg.jpg

Najdi nás na Facebooku!

Uživatelské jméno
Heslo