Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

07-03-14-09-01-46-magazin-zoo-liberec_62_2014jpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
Úvod


pátek, 19. září 2014 09:27

Do ZOO Liberec novým vchodem!

Zoologická zahrada Liberec otevřela v pátek 19/9 pro své návštěvníky úplně nové vstupní prostory. Do zoo tak již nelze vstoupit starým vchodem, který sloužil od roku 1977, ale novou budovou, která vyrostla na konečné zastávce tramvaje č. 2 a 3. Zastávka již nese jméno Lidové sady - ZOO. Pokud návštěvníci omylem nebo neznalostí vystoupí na původní zastávce u jezírka (nyní Botanická zahrada), pak musejí projít parkem podél ohrad se zvířaty asi 300 metrů. Hned za vstupem se lidé napojí na původní prohlídkový okruh. Nový vstup je zároveň hlavním východem ze zoo, otevřeny ale i nadále zůstávají východy u jezírka i u bývalého vstupu (rotavátory). Kromě nového vstupu zoo otevřela i nový hospodářský a edukační pavilon (vyrostl na základech původního vstupu do zoo), který je také částečně otevřen veřejnosti! Zde postupně uvidíte (po zabydlení) expozice s krmnými zvířaty, inkubátory a líhně, nebude chybět ani pohled do zvířecí kuchyně.

19. září 2014

a23jpg.jpg

 
úterý, 09. září 2014 09:13

Máme trio nových lemurů!

Od sklonku prvního zářijového týdne pečuje ZOO Liberec o tři nové svěřence, které jsme dosud v historii nedrželi. Jde o trio lemurů tmavých (Eulemur macaco macaco), ohrožených madagaskarských endemitů, které jsme získali z Olomouce. Jsou to samci ve věku 1, 2 a 3 roky. Až dosud ZOO Liberec chovala jen lemury katta (v letech 1963 - 1992) a lemury bělohlavé (v letech 1987 - 1993). Posledních pět kusů bělohavých jsme mimochodem před 20 lety odvezli právě do Olomouce. V současné chvíli jsou lemuři tmaví umístěni v zázemí zoo, což se nezmění až do jara 2015, kdy je chceme vypustit na jeden ze zrekonstruovaných ostrůvků na našem chovném jezírku. Právě tam je budou moci sledovat i naši návštěvníci a nepochybně půjde o velkou atrakci.

9. září 2014

 
pondělí, 25. srpna 2014 09:30

Večerní prohlídka zoo - 29. 8.

Stejně jako v předchozích letech připravila ZOO Liberec na samý závěr letních prázdnin večerní prohlídku zoologické zahrady. Uskuteční se v pátek 29. srpna od 19 do 22 hodin. Návštěvníky na trase setmělé zoo čeká řada zastavení, mj. ukázky přírodnin (kosti, kůže, lebky aj.) v pavilonech žiraf, opů a tropů, neobvyklé hmatky (pavilonek u takinů), zvířecí puzzle (pavilonek u pand), prohlídka zázemí zoo (zvířecí kuchyně) a také slavnostní koupání slonic (19.20) a cvičení a krmení lachtanů (20.30). Na samotný závěr pak návštěvníci zhlédnou divadelní představení Hvězdné dálky aneb Galaktická roztržka čili kterak Impérium úder nevrátilo, které sehraje Spolek loutkářů Vozichet z Jablonce nad Nisou (20.45, přístřešek u bistra Gibon).
Letní večerní prohlídka bude poslední, kterou zoo uskuteční v rámci stávajícího vchodu a na současné prohlídkové trase. Podzimní a adventní večerní zoo již budou startovat z nového vstupu u Lidových sadů.

25. srpna 2014

 
pondělí, 18. srpna 2014 07:39

Začíná Etnořez 2014 (18. - 22. 8.)

Již desátý ročník dřevosochání - Etnořez 2014 - se uskuteční ve dnech 18. až 22. srpna 2014 v areálu ZOO Liberec. Stejně jako ve dvou posledních případech se umělci soustředí na zahradě Lidových sadů, kam je přístup veřejnosti zcela volný. Do ZOO Liberec tentokrát dorazí hned šest výtvarníků, kteří budou vytvářet soubor soch s námětem lidských ctností i nectností. Akci spolupořádají zoo a sdružení Artefaktum.cz

Předchozích devět ročníků se z velké části uskutečnilo přímo v jedné ze zvířecích expozic v areálu zoo, od roku 2012 pak tradice přešla do Lidových sadů, jež se rok předtím staly součástí ZOO Liberec. V rámci sympozia se zatím vystřídalo 15 výtvarníků z celé republiky, kteří vytvořili 40 nejrůznějších plastik, jež citlivě doplňují exteriéry zoo, Lidových sadů a Dětského koutku. V průběhu 10 let tak výtvarníci zpracovali řadu námětů: zvířecí témata, africké etno, dětský i dospělácký mobiliář, lidské vlastnosti či Moai z Velikonočního ostrova. Patrně nejznámější sochou je i tak Dešťová víla, patronka hezkého počasí a pohody, od Jana Švadlenky, která vznikla při úvodním ročníku v roce 2005. Švadlenka je také jediným sochařem, který se zatím sympozia účastnil každoročně.

Závěrečná vernisáž se uskuteční v pátek 22. srpna v 17.00 na zahradě Lidových sadů (ředitelství zoo).

 
čtvrtek, 31. července 2014 11:07

Noví pelikáni a druhé mládě makaka

ZOO Liberec získala do svého chovu nový druh veslonohých vodních ptáků, pelikány skvrnozobé (Pelecanus philippensis). Chovatelé zatím dovezli tři samice (* 2014) ze ZOO Dvůr Králové, do budoucna ale plánují jejich dopárování samci i další rozšíření chovu až na pět kompletních párů. Skvrnozobí pelikáni patří mezi osmi známými druhy pelikánů k nejméně zastoupeným ve volné přírodě; v současnosti se jejich počty v jižní Asii (Kambodža, Indie, Indonésie, Laos, Myanmar, Nepál, Srí Lanka, Thajsko, Vietnam) odhadují na max. 10.000 jedinců, vyhynuli již v Bangladéši a na Filipínách. V zoologických zahradách v Evropě nejsou prakticky zastoupeni, naproti tomu v Česku je lze najít už v pěti zoo. V ZOO Liberec je možné nové veslonohé pozorovat na chovném jezírku ve společnosti pelikánů bílých.

Pelikáni skvrnozobí obývají v rozsáhlých koloniích mělké i hluboké mokřady se sladkou i slanou vodou, živí se převážně rybami. Patří mezi menší pelikány s hmotností do 5 kilogramů, typickým znakem jsou skvrny po celé délce zobáku a zbarvení peří v různých odstínech šedi. Mezi hlavní hrozby volně žijících ptáků patří především nárůst rušivých vjemů v době hnízdění, způsobených lidmi, odlesňování původního prostředí, rozšiřování invazivních rostlin na úkor původní mokřadní flóry a také lov kuřat a krádeže vajec.

Už podruhé v letošním roce se podařilo v ZOO Liberec odchovat ohroženého primáta, makaka lvího (Macaca silenus). Po samci, který se narodil letos v dubnu, přišlo nové mládě (pohlaví zatím neznáme) na svět 9. července. Matkou je Saphira (* 2008), otcem opět Viki (* 2001). Jarní samec dostal jméno Fili, čerstvé mládě pak Kili; obě jména přitom odkazují ke známým trpaslíkům z Tolkienova Pána prstenů. Oba makaci se narodili po 12 letech, kdy se v ZOO Liberec odchovům buď nedařilo, nebo chovanou skupinu tvořili pouze samci.

Makakové lví patří mezi 25 nejohroženějších primátů a jsou proto zařazeni do Evropského záchovného programu (EEP, = nejvyšší míra ochrany v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií). Ve volné přírodě se podle Červené knihy IUCN pohybuje méně než 4 tisíce jedinců (z nichž dospělých kusů je méně než 2500) ve 47 malých a izolovaných subpopulacích roztroušených v sedmi různých lokalitách jihozápadní Indie. Ke kontaktu, příp. vzájemnému páření tak dochází jen u malého množství skupin (odhaduje se 10 - 15), což na zvýšení celkové populace nestačí. Kromě toho je dalším velkým ohrožením úbytek přirozeného prostředí (plantáže čajovníků, kávovníků či eukalyptu na úkor pralesa) a také lov pro potravu místních lidí, stejně jako pro „medicínské" využití.

31. července 2014

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 29

Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

09-18-14-03-13-25-mapa-webpng.png

Najdi nás na Facebooku!

Uživatelské jméno
Heslo