Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

03-25-14-04-17-50-magazin-zoo-liberec-61_2014jpg.jpg
01-08-10-11-23-07-banner-newsletterjpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
Úvod


čtvrtek, 17. dubna 2014 10:45

Otevřeli jsme záchrannou stanici pro handicapy

Zoologická zahrada Liberec otevřela inovovanou Záchrannou stanici pro handicapované živočichy. Stanice se nachází v Centru pro zvířata v nouzi ARCHA nedaleko libereckého letiště a v letech 2012 až 2013 prošla modernizací a dostavbou. Celkové uznatelné náklady na akci činily Kč 15,879.596,-, z toho příspěvek z Evropské unie - Evropského fondu pro regionální rozvoj dosáhl Kč 13,497.657,- (podíl 85 %) a příspěvek Státního fondu životního prostředí ČR (Operační program Životní prostředí) Kč 793.980,- (podíl 5 %). Příspěvek ZOO Liberec ve výši Kč 1,587.959 Kč (podíl 10 %) byl kofinancován darem Kč 200.000,- z prostředků státního podniku Lesy České republiky v rámci programu Českého svazu ochránců přírody Národní síť záchranných stanic v roce 2013.
V rámci dostavby Centrum ARCHA získalo novou budovu záchranné stanice se zimovištěm a zázemím pro exoty, tři řady voliér (celkem 20 voliér), výběh pro srnky, výběh pro vodní ptactvo s jezírkem, rozlétávací voliéru, dvě izolační voliéry, sklad podestýlky a sena, oplocení celého areálu a inženýrské sítě (elektrické rozvody, vrtaná studna, rozvod užitkové vody a kanalizace). Před dostavbou záchranná stanice disponovala pouze pěti dřevěnými voliérami pro ptáky, mobilní hliníkovou sestavou voliér pro drobné ptactvo a malé savce a vytápěným domečkem pro intenzivní péči. Kapacita stanice nedostačovala zejména v jarním a letním období.

Projekt: CZ.1.02/6.2.00/10.09564, Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Liberci
Řídící orgán: Ministerstvo životního prostředí ČR
Zprostředkující subjekt: Státní fond životního prostředí ČR
Příjemce dotace: Zoologická zahrada Liberec, příspěvková organizace

tz-zachranna-stanicejpg.jpg

 

 
čtvrtek, 10. dubna 2014 10:08

Zoo opět zahajuje sběr kol pro Afriku

ZOO Liberec, resp. její Středisko ekologické výchovy DIVIZNA se již podruhé připojí k humanitárnímu projektu Kola pro Afriku (nositelem projektu je stejnojmenná o. p. s.) a uspořádá další čtyři sběrné akce. Cílem je shromáždit starší i novější bicykly na podporu vzdělávání dětí v Gambii - školáci tak totiž budou moci překonávat i větší vzdálenosti při cestě do školy (více na www.kolaproafriku.cz). Sběr se uskuteční ve dnech 14. dubna, 23. dubna, 12. května a 6. června, vždy v době od 15 do 18 hodin na zahradě Lidových sadů. Darovaná kola by měla být vždy funkční - horská, treková či jiná širokoplášťová, dále jsou vítány náhradní díly, cyklistické nářadí včetně sad na lepení prasklých duší apod. V rámci 1. etapy na sklonku roku 2012 se podařilo v ZOO Liberec vybrat 140 bicyklů. Všechna byla přepravena v únoru 2013 přímo do Gambie. Více informací o projektu případně získáte od Aleše Kočího, vedoucího SEV DIVIZNA při ZOO Liberec (732172295).

10. dubna 2014

 
středa, 26. února 2014 13:22

UCSZOO, EAZA a WAZA ke kodaňské žirafě

Vedení Unie českých a slovenských zoo, která sdružuje 19 českých a slovenských zoologických zahrad, Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) vydaly v minulých dnech vyjádření k případu usmrcení žirafy v ZOO Kodaň (Dánsko). Všechna tři komuniké přetiskujeme doslovně, v případě EAZA a WAZA v českém překladu.

Tiskové komuniké Unie zoo (110,34kB)
EAZA Statement k eutanázii žirafy, CZ (32,79kB)
Tiskové komuniké WAZA, CZ (26,02kB)

 

26. února 2014

 
pondělí, 24. února 2014 09:44

ZOO má novou firemní tramvaj

Zoologická zahrada Liberec si ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberec a Jablonec nad Nisou dala první dárek k letošnímu půlkulatému, pětadevadesátiletému jubileu. V pondělí 24. února se v 10.00 hod. otevřela jedna z hal tramvajové vozovny a vedení a zaměstnanci ZOO Liberec si za přítomnosti novinářů slavnostně vypravili na tramvajovou trať MHD v Liberci TRAMVAJ v nové grafice - barvách ZOO. Tramvaj po pěti letech nahradí původní „firemní" vůz T3. Původní tramvaj z roku 2009 jezdila oblečena do obrázků ze života tlupy paviánů pláštíkových, které ZOO Liberec chová jako jediná v republice. Nový vůz pak zdobí směsice tuctu zvířat v nejrůznějších pózách - jde o plameňáka růžového, nosála červeného, pižmoně grónského, levharta čínského, aru hyacintového, makaka lvího, krajtu zelenou, surikatu, orla východního, varana, rysa karpatského a suchozemskou želvu.. Podle ředitele ZOO Liberec MVDr. Davida Nejedla má přitom zastoupení savců, ptáků i plazů v grafickém polepu vozidla podtrhovat různorodost chovů zoo, takže pamatuje na šelmy, kopytníky i opy, dravce, papoušky a vodní ptáky, želvy, hady i ještěry. Portréty navíc doplňují dva texty: 2019 - 100 let ZOO Liberec a Nejlepší zoo ve městě. „Tramvaj má ještě jednu důležitou zajímavost - ať do ní cestující nastoupí na jakékoli tramvajové zastávce MHD v Liberci, vždy je dříve či později doveze přímo k bráně zoo," uvedl Nejedlo. Ředitel DPMLJ, a. s. Bc. Luboš Wejnar zase zdůraznil společnou spolupráci subjektů ze skupiny Statutárního města Liberec. „Jsem rád, že společnosti města Liberce spolupracují na různých projektech a podporují vzájemně své činnosti. Reklamní polepy na tramvajích MHD prezentují nabídky těchto společností a zvou obyvatele a návštěvníky města za zajímavostmi, kulturou i sportem," zdůraznil Wejnar.

24. února 2014

img_8476jpg.JPG

Další snímky nové tramvaje najdete ZDEext

 
čtvrtek, 20. února 2014 10:03

ZOORiskuj! 2014 zná své finalisty

Letošní 5. ročník vědomostní soutěže ZOORiskuj! 2014 zná své finalisty. Z prvního kola, jejž se 19. února zúčastnilo 59 tříčlenných týmů ze základních škol a víceletých gymnázií (177 dětí) z celého Libereckého kraje, do finále 19. března (multikino CineStar) postoupili následující žáci a studenti (dle pořadí v 1. kole):

Gymnázium U Balvanu - Evženie Halamová, Barbora Smetanová, Kateřina Bezányiová,
Gymnázium F. X. Šaldy - Vojtěch Waldhauser, Šimon Knopp, Nikol Benešová,
Podještědské gymnázium - Tereza Tužilová, Natálie Hromková, Matouš Pikous,
Podještědské gymnázium - Hana Modrá, Anna Táborská, Kryštof Ivanka,
Gymnázium F. X. Šaldy - Markéta Pavlíková, Viktorie Vondráčková, Jakub Strašlipka
Gymnázium F. X. Šaldy - Magdalena Plšková, Anežka Čížková, Kryštof Havlík.

Vyřazovací kolo mělo velmi vysokou úroveň, na účast ve finále bylo potřeba získat nejméně 40 kladných bodů z celkových 62 (vítězný tým dosáhl 50 bodů). V celkem 50 testových otázkách přitom bylo i několik chytáků, které nebylo jednoduché odhalit. Všem účastníkům i jejich pedagogickému doprovodu velmi děkujeme!

Letošní ročník ZOORiskuj! pořádáme ve spolupráci s následujícími partnery, kteří do soutěže věnují věcné ceny:

zooriskuj-rozrazovaci-kolo-2014jpg.jpg
Jako obvykle nabízíme všem zájemcům k nahlédnutí zadání testu i jeho řešení:
20. února 2014
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 25

Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

mapaletak-velky-pesjpg.jpg

Najdi nás na Facebooku!

    Uživatelské jméno
    Heslo