Zoo Liberec

dobrodružství z poznání


Video

Porod žirafy Niobe
Zobrazit všechna videa

Magazín ZOO Liberec

01-28-15-08-41-34-magazin-zoo-liberec-64_leden-2015jpg.jpg

Online hra o ZOO Liberec

www-hrajpg.jpg
Úvod


pondělí, 02. března 2015 08:35

LETNÍ PŘÍMĚSTSKÝ ZOOTÁBOR

taborjpg.JPG

Vzhledem k velkému zájmu o příměstský tábor, který zoologická zahrada nedokázala uspokojit, dojde v letošním roce ke spolupráci s osvědčeným libereckým spolkem Motyčkovic klika.Tábory proběhnou během prázdnin celkem čtyři!

Termíny:
20. – 24. 07. 2015
27. – 31. 07. 2015
03. – 07. 08. 2015
10. – 14. 08. 2015
Veškeré info včetně formulářů ke stažení naleznete na tomto webu v sekci

Zážitkové programy/Příměstský tábor v zoo

link zdeext

Další informace a dotazy: www.motyckovicklika.cz
, info@motyckovicklika.cz.

 

 
čtvrtek, 26. února 2015 12:29

Lev Sultán uhynul po chronické nemoci

lev-sultan_zoo-liberec_foto-z-2013jpg.jpg

V pondělí 23. února 2015 dožil svůj čas v liberecké zoo samec lva - Sultán. Příčinou bylo chronické onemocnění spojené s postupným selháváním tělesných funkcí způsobené vysokým stářím zvířete. I když se jedná o informaci smutnou, je nutné uvést, že tento lev by se letos dožil věku dvaceti let. Lvi chovaní v zoologických zahradách se přitom dožívají v průměru cca patnácti let, jedinci ve volné přírodě pak ještě o 3 – 5 méně. Lvy je možné najít v naší zoo již od roku 1950. Sultán k nám přišel jako šestiletý v roce 2001 z dánské ZOO Givskud. Pár s ním vytvořila samice Elza, jejíž úhyn jsme zaznamenali v lednu 2014. Lví příběh se v městě pod Ještědem však bude psát i pravděpodobně i nadále. Vedoucí zoolog Luboš Melichar k výhledu do buducnosti uvádí: „Reálně uvažujeme o tom, že bychom do naší zoo přivezli nové zástupce těchto kočkovitých šelem. S největší pravděpodobností by se mohlo jednat o lva berberského (Panthera leo leo). Konkrétní zvířata už máme vytipovaná.“ Nechme se tedy překvapit budoucností. Sultánovi děkujeme za tu řadu let, kdy byl jednou z ústředních zvířecích postav liberecké zahrady. Vždyť jeho majestátnosti se za ten čas obdivovaly celé miliony návštěvníků

 
pátek, 20. února 2015 16:44

Jina - nejmladší zebra Chapmanova

jina-small--04jpg.jpg

Ve šťastný den se proměnil pátek 13. února všem pracovníkům liberecké zoo. V jejích stájích přišla na svět samička zebry Chapmanovy (Equus quagga chapmani), která dostala jméno Jina. Jedná se již o 90. mládě narozené v libereckém chovu, který v nejstarší české zoo započal již v roce 1970. Rodiči se stali šestiletí místní zebří odchovanci - Jua a Ismael. Jméno Jina ve svahilštině značí „jméno" nebo „označení". Narození klisny je v posledních letech v Liberci vzácnější, než narození malého hřebce - o to je radost chovatelů větší. Nová pruhovaná posila doplnila místní stádo těchto nádherných kopytníků na půltucet. Jina prozatím obývá ve stájích speciální velký box se svou matkou. Obě si užívají vzájemné přítomnosti a mládě častokrát denně vyhledává Juu coby zdroj své jediné potravy - mateřského mléka. Zhruba po deseti dnech od narození může mládě poprvé ochutnat čerstvé povětří ve venkovní expozici. V areálu zoo je možné zebry Chapmanovy nalézt v těsném sousedství nového vstupu do zoologické zahrady.
Krom zeber Chapmanových chová ZOO Liberec i zebry bezhřívé. Ty se liší absencí hřívy u dospělých samců a jejich pruhování na končetinách dosahuje až ke kopytům.

 

 
pátek, 13. února 2015 08:32

Máme opět mládě orlosupa bradatého

Stejně jako v minulém roce se našim chovatelům z úseku ptáků podařilo odchovat mládě velmi vzácného dravce - orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus aureus). V letošním roce se jedná o teprve druhé mládě tohoto druhu narozené v evropských zoologických zahradách. Vejce bylo odebráno rodičům 27. ledna a na poslední fázi vývoje vč. vyklubání umístěno do inkubátoru. Tam přišlo na svět 9. února, a zde je také od té doby rozkrmováno (myší holátka). Pokud nenastanou komplikace, vloží jej ošetřovatelé už brzy zpět pod orlosupí rodiče. Těmi jsou Pišta a Božena - nejproduktivnější pár dospělých orlosupů v Liberci. Novým potomkem přispěli k tomu, že se v ZOO Liberec aktuálně nachází nejvíce orlosupů bradatých v její historii. Kromě dvou párů a nového přírůstku najdeme v libereckých voliérách i loňské mládě, které by mělo být v rámci reintrodukčního programu vypuštěno ve španělských Pyrenejích. Stejný osud pravděpodobně potká i čerstvě narozeného jedince. Již nyní je proto evidován v evropské plemenné knize. V libereckém chovu se jedná již o 15. mládě, z nichž 12 bylo vypuštěno zpět do přírody (italské Alpy, francouzské Alpy, španělské Pyreneje).

Orlosup bradatý je zapojen do Evropského záchovného programu (EEP), a požívá tedy nejvyššího stupně ochrany. Globální populace (především euroasijská) podle odhadů dosahuje 2000 až 10000 jedinců, což odpovídá zhruba 1300 až 6700 dospělým kusům. V Evropě naproti tomu vědci odhadují jen asi 300 až 700 hnízdících párů a maximálně 2100 jedinců.
Vyskytuje se už jen na několika horských místech Evropy, Střední Asie a Afriky.
Obývá výšky až 4000 m n. m., v zimních měsících sestupuje do 500 - 800 m. Dosahuje délky až 115 cm, s rozpětím křídel 280 cm. Váží 5 - 7 kg. Hnízda si buduje během prosince a ledna v malých jeskyních na skalnatých útesech nebo v hlubokých roklích s příkrými svahy. Žije v trvalých párech. Samička snese 1 - 2 vejce, která zahřívá 55 - 58 dní. Orlosup bradatý je mrchožroutem, jako jediný dravec se až z 90% živí kostmi. Ty shazuje z výšky na skály, aby se rozbily a jedinec se dostal k morku.

zoo-liberec_orlosup-bradaty-09-02-2015-(2)jpg.JPG

 

 
čtvrtek, 22. ledna 2015 08:33

ZOO Liberec podpořila výcvik psa, který bude v Africe chránit slony

Další iniciativou ZOO Liberec na poli ochrany světové biodiverzity je poskytnutí vzorků odřezků sloních klů či srsti a šupin exotických zvířat pro výrobu tzv. pachových konzerv. Ty se staly základní pomůckou úspěšného výcviku fenky belgického ovčáka jménem Cama. Ta v půlce února odletí se svou českolipskou cvičitelkou Hanou Böhme do afrického Konga, kde má tento pes, díky svým unikátním schopnostem, předpoklady velmi dramaticky zkomplikovat život místních pytláků. Ti se zaměřují na vybíjení slonů kvůli slonovině a na lov vzácné zvěře pro obchod s masem - tzv. bushmeat. Dvouletá fenka Cama Sony Black bude posilou pro konžské celníky a policisty, kteří se chystají nasadit českého psa na letištích, v přístavech a na cestách využívaných pytláckými spolky.

Republika Kongo byla vybrána jako vhodná destinace, protože právě zde vyvíjí činnost nezisková organizace dobrovolníků z ČR pod názvem Save-Elephants. Její představitel Arthur Sniegon uvádí, že při stávajícím tempu zabíjení slonů kvůli slonovině, žádané hlavně ve východní Asii, může z oblasti rovníkové Afriky zmizet sloní populace

ZOO Liberec má navíc v této činnosti letité zkušenosti získané při spolupráci s Kynologickým výcvikovým střediskem Celní správy ČR v Heřmanicích u Frýdlantu. Toto zařízení školí psovody nejen z ČR, ale z celého světa. Kooperace se zoologickou zahradou při vytváření pachových konzerv je zásadní podmínkou následného úspěšného výcviku služebních psů.

01-22-15-08-42-00-camavycvikzdroj_bohme-(1)jpg.JPG

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 31

Patříme k sobě

Centrum Archa
DIVIZNA
Lidové sady Liberec

Podrobná mapa zoo

09-18-14-03-13-25-mapa-webpng.png

Najdi nás na Facebooku!

Uživatelské jméno
Heslo