header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Chráníme mořské želvy

Zoo Liberec dlouhodobě podporuje projekt na ochranu mořských želv prostřednictvím svého nadačního fondu České koalice na ochranu biodiverzity a v roce 2017 se do projektu zapojila ještě více aktivněji.

Organizace Chráníme mořské želvy se zaměřuje na ochranu mořských želv v Indonésii, kde se vyskytuje 6 ze současných 7 druhů mořských želv.  Ty jsou pod čím dál tím větším tlakem a hrozí jim vyhubení. Nejhorší situace je v Indickém oceánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely.
Projekt Chráníme mořské želvy se ve spolupráci s indonéskou organizací Konservasi Biota Laut Berau zabývá ochranou 3 ostrovů v oblasti Berau, která tvoří nejdůležitější líhniště pro karety obrovské v celé jihovýchodní Asii a osmé nejdůležitější líhniště na světě. Vyskytují se zde i kriticky ohrožené karety pravé.


Počty karet obrovských za posledních 70 let v oblasti klesli o více než 90%. Je to způsobeno tím, že místní kominuty ze zdejších ostrovů stále vybírají čerstvě nakladená želví vejce a ilegálně je prodávají do restaurací a zájemcům jako kulinářkou pochoutku. Někteří z krunýřů kriticky ohrožených želv vyrábí šperky a nabízí je turistům jako lákavý suvenýr z dovolené.

Kromě přímé ochrany líhních na místních plážích se organizace věnuje vzdělávání a rozvoji místních obyvatel. Projekt Chráníme mořské želvy usiluje o zefektivnění ochrany mořských želv celosvětově, proto spolupracujeme s vládami i s dalšími ochranářskými organizacemi, působí jako konzultant či tvoří vzdělávací materiály pro děti, které se dnes používají v mnoha zemích světa.

Více o projektu a novinky z terénu naleznete ZDE

A pomáhají i známé osobnosti. Na situaci mořských želv v krátkém spotu s názvem Máme je na triku upozorňuje Bára Hrzánová, Roman Vaněk a Dan Bárta. Pusťte si ho zde:

Novinky z projektu:

Želví zpravodaj 5/2018

Ceny vstupného
Dospělí:160 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:120 Kč
Studenti senioři nad 65 let:120 Kč
Otevírací doba
9.00-18.00
otevřeno včetně víkendů a svátků
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost