header.less
wir gehören zusammen
 • cz
 • en
 • pl
 • de
animal.less

Weiße Tiger

Latein:Panthera tigris tigris
English:White Tiger
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma

Weiße Tiger (Panthera tigris). Die einzige Aufzucht in den tschechischen ZOOS. Die ersten zwei Exemplare hat der ZOO Liberec (im) 2004 aus dem ZOO Eskiltuna (Schweden) erhalten; die ersten Jungtiere wurden 2002 geboren.

ZOO Liberec získala první bílé tygry v roce 1994, kdy ze ZOO Eskilstuna (Švédsko) dovezla tehdy dvouleté sourozence Isabellu a Columba. O pár let později se podařilo získat nepříbuzného samce Sitara ze ZOO Madrid (Španělsko), kam na oplátku putoval Columbus. Po dalších třech letech se podařilo odchovat první mláďata. Na jaře 10. května 2002 se narodila trojčata.

V roce 2003 uhynuli v Liberci a Madridu oba samci, Sitar i Columbus. V obou případech šlo o náhlá úmrtí spojená s vnitřním krvácením. Liberečtí chovatelé se proto museli poohlédnout po novém samci, a tak v roce 2005 ze Sóstó pod Ještěd dorazil tehdy patnáctiletý Tibet, za dva roky života v Liberci však nedokázal zplodit s Isabellou další mláďata.

Už v roce 2006 dovezla ZOO Liberec ze ZOO Beauval (Francie) dalšího samce, tentokrát ročního Parise. Po dvou letech se začal poprvé pářit s Isabellou i Artemis, žádná mláďata se ale zplodit nepodařilo.

Dne 7. září 2009 pak ZOO Liberec získala dalšího jedince, a to jednoletou samici Suryu Báru (přízvisko získala podle oštěpařky Báry Špotákové, která je její patronkou) ze ZOO Bratislava. Zároveň ale tentýž rok, 19. listopadu, uhynula samice Isabella. Ze spojení Parise a Suryi Báry se dne 1. 7. 2012 narodila trojčata. 

Stejný rodičovský pár - Surya Bára a Paris - platí i u posledních mláďat. Narodila se ve ČT 25. 2. 2016, jsou dvě a jedná se o samici a samce. Jména dostali Maia a Shankar.Na chov tygra indického - bílé formy přispívají:

Ing. Šárka Fuchsová
Jennifer Lasarová
Milovníci zvířat z MŠ Čistá
Nikola Rožánková a Jan Strouhal
CENTROPOL ENERGY, a.s.

Na jaře 10. května 2002 se samici Isabelle a samci Sitarovi narodili první mláďata, jako vůbec první mláďata bílého tygra v České republice. Jednalo se o trojčata pojmenovaná po postavách z řecké mytologie, Achilleus (nyní Zoo Bratislava), Afrodita (nyní Zoo Sóstó, Maďarsko) a Artemis (Zoo Bělehrad). 

Samice Surya Bára porodila v říjnu 2011 rovněž tři mláďata, o potomky se ale jako prvorodička nestarala, takže mláďata nepřežila. ZOO Liberec se tehdy rozhodla do porodu nezasahovat a nechat samici mateřsky dospět. Chovatelé zároveň pečlivě vyhodnotili Suryino chování a připravili veškeré podmínky tak, aby bylo možné všemu v maximální míře ponechat přirozený průběh. Porod z roku 2012 potvrzuje, že to byla správná cesta.

Samice Surya Bára porodila v neděli 1. července 2012 ráno tři koťata, o všechna se přitom začala okamžitě starat. Porod byl zcela přirozený, bez jakéhokoliv zásahu člověka. Vrh začal kolem půl osmé ráno, přičemž prvního potomka Surya porodila v běžné vnitřní ubikaci. Následně jej přenesla do speciálně připravené porodnice, kde také vzápětí vrhla druhé mládě. Poslední kotě přišlo na svět asi dvě hodiny poté. Všechna mláďata Surya nejprve olízala, poté jim dala pít mléko a nehnula se od nich ani na krok. Mláďata byla po narození slepá, vidět začala asi na dvou až třech týdnech života. Pohlaví malých tygrů jsme se dozvěděli na 8. týdnu jejich života - jde o dva samečky a jednu samičku! Tygry od začátku bez ustání sledovala hned trojice kamer (jedna v porodním boxu, dvě v hlavní ubikaci), takže lidé mohli rodinu sledovat online na TV obrazovce umístěné nejprve v jedné z venkovních expozic, posléze pak uvnitř pavilónu. Tam chovatelé v prvních týdnech zachovávali přísný klidový režim. Na konci července se pavilón otevřel pro veřejnost, v posledním srpnovém týdnu pak padla poslední bariéra, dřevěná zábrana proti pádu mláďat, která bránila plnému sledování z návštěvnické části. Od 8. září 2012 mají trojčata svá jména. Při slavnostních křtinách jim je udělila čtveřice osobností, a to dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Bára Špotáková, za HC Bílí Tygři jejich kapitán a nejproduktivnější hráč základní části sezóny 2011/12 Petr Nedvěd, moderátorka Televizních novin TV NOVA Michaela Ochotská a kreslíř a humorista Petr Urban. Trojčata dostala jména Gaia, Liam a Sambur. A co jména symbolizují?

Gaia - jméno řeckého původu, které znamená Země, ale jeho nositelkou byla i řecká bohyně Země. Jméno odkazuje k první liberecké generaci mláďat bílého tygra (* 2002), která rovněž nesla jména z řecké mytologie - Achilles, Artemis a Afrodita. Přímou souvislost má pak jméno k samci Achillovi (nyní ZOO Bratislava), který je - řečeno humánní terminologií - Gaiiným dědečkem.
Liam - jméno francouzského původu, které se odtud dále dostalo do Irska a Velké Británie. Jméno odkazuje k francouzské větvi libereckých bílých tygrů - otec trojčat Paris se totiž narodil ve francouzské ZOO Beauval, babička trojčat Shilang (ZOO Bratislava, matka novopečené matky Suryi Báry) se narodila v ZOO Cerza-Lisieux.
Sambur - jméno hindského původu, které je jazykovou variantou pojmenování sambar. Jméno odkazuje k hlavnímu poslání bílých tygrů jako návštěvnické atrakci a zdroji financí, a tím je pomoc skutečně ohroženým druhům zvířat v jejich původních oblastech (část získaných peněz totiž zoo vynakládá v rámci svých mezinárodních projektů právě na záchranu zvířat in situ). Symbolickým zástupcem ohrožených zvířat je právě asijský kopytník sambar skvrnitý, jehož na filipínských ostrovech Negros a Panay běhá už jen několik set kusů. Tři samičky tohoto silně ohroženého zvířete od roku 2012 chová i ZOO Liberec (jako jedna ze dvou zoo v Česku).

Další přírůstek byl u samice Suryi Bára a samce Parida zaznamenán na konci května 2014. Bohužel jediné mládě uhynulo čtrnáct dní po porodu. 

 

Zatím poslední mláďata se narodila ve čtvrtek 25. 2. 2016 večer. Jedná se o dvě tygří koťata - samici a samce. Mláďata dostala jména Maia a Shankar. Rodiči jsou samice Surya-Bára a samec Paris.

 

Tygřata narozená 25. 2. 2016 je již možné vidět v expozici bílých tygrů v pavilonu šelem. Od poloviny června jsou ke spatření i ve  venkovních expozicích.

 

 • mláďata 2016 - záběr z kamery v boxu,chvíli po narození
 • DSC_7261AV.jpg
 • DSC_7379AV.jpg
Tierarten
 • Řád: Šelmy (Carnivora)
 • Velikost: 100 cm v kohoutku
 • Potrava: masožravec (obratlovci)
 • Aktivita: soumračná
 • Biotop: pouze v chovech v lidské péči
 • Počet mláďat: 1-3
 • Hmotnost: 150-200 kg
 • Doba březosti: 103 dní
footer.less
erstellt von