
Původním domovem gekona obrovského jsou deštné lesy, ale dokázal se přizpůsobit i životu v blízkosti lidských sídel, kde v noci loví především hmyz a menší hlodavce. V dnešní době se s gekonem obrovským můžeme setkat nejenom v jihovýchodní Asii, ale také na Floridě, Havajských ostrovech a Madagaskaru, kam byl zavlečen.
Gekon obrovský patří k největším žijícím gekonům na zemi. Někteří dospělí jedinci mohou dosáhnout až 40 cm délky těla. Dospělci jsou rovněž nápadní svým šedomodrým zbarvením s červenými nebo oranžovými tečkami po těle. Dospělí jedinci jsou teritoriální agresivní zvířata, která se mohou dopouštět kanibalismu a dokáží si troufnout i na hada. Samci gekona obrovského si brání své teritorium a vábí samičky "štěkáním" dvouslabičných "slov", které znějí jako "to-kej". Díky tomuto hlasu je gekon v anglickém jazyce nazýván Tokay gecko a v indonéštině Tokek.
Samička lepí vajíčka na kůru stromů, do jeskyň nebo na svislé stěny obydlí a poté je hlídá. Obvykle jsou v jedné snůšce dvě vajíčka, ze kterých se po 2 - 6 měsících líhnou mláďata. Oproti dospělcům jsou mláďata nenápadná, tmavá a pouze na ocase mají několik řad bílých pruhů. Biologové a chovatelé se domnívají, že kontrastní zbarvení ocasu mláďat je signálem tlumícím agresi dospělých rodičů a umožňuje tak mláďatům žít v blízkosti svých starších příbuzných.
Pár gekonů obrovských je chován společně se scinky šalamounskými v teráriu v Pavilonu tropů.
Na chov gekona obrovského přispívají:
Tomáš Horváth - 4/2021
Adam Lysičan - 4/2021
Anička Černá - 4/2021
pevnina a ostrovy v JV Asii, jižní Čína
EX - vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy.&
EW - vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR - kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN - ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU - zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT - téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC - málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.
LC - málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.