
Husa běločelá patří mezi nejhojnější euroasijské husy, vyskytuje se od tundry po oblasti věčného sněhu a ledu. Je tažným ptákem, který zimuje v západní, střední a jihovýchodní Evropě (Severní moře) od prosince do března. Hnízdí v tundře na dálném severovýchodu Asie a v Grónsku.
Husa běločelá získala své druhové jméno od bílé skvrny nad růžovým zobákem, která se objevuje u starších jedinců. Jinak je zbarvena šedohnědě s černými pruhy na břiše. V letu je patrná tmavá přední část křídel.
Mezi červnem a červencem si husy běločelé staví na suchých vyvýšených místech hnízda vystlaná prachovým peřím, která obklopuje voda. Hnízdí jednotlivě i v koloniích. Samec se samicí tvoří trvalé páry. O mláďata se starají oba rodiče do dvou měsíců jejich stáří.
Živí se rostlinnou potravou, hlavně travami, řasami, bobulemi a mechy.
Evropa, Asie
EX - vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy.&
EW - vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR - kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN - ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU - zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT - téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC - málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.
LC - málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.