header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de
animal.less

Kapr obecný – Nishikigoi

Latinsky:Cyprinus carpio haematopetrus
Anglicky:Brocaded carp, KOI carp
  • kapr nishikigoi.JPG
Nishikigoi je ozdobný druh kapra vyšlechtěný z jeho divoké formy, který se chová pro dekorativní účely v jezírkách či bazéncích po celém světě. Tvarově je podobný kaprům našeho mírného pásma, liší se pouze svým výrazně pestrým zbarvením. První kapři se šlechtili v Číně, odtud se pak chov rozšířil do Japonska, kde je kultovní záležitostí dodnes. Dříve je samurajové používali při meditacích jako zdroj cenné energie. Dnes je jim ve městě Ojiva věnováno celé muzeum. Kapři jsou v Japonsku symbolem síly, odvahy a přátelství, při slavnostech chlapců se proto nad japonskými domy vznáší papíroví kapři. Kapr Nishikigoi je pokládán především za okrasnou rybu. Architekti včleňují do tradičních japonských zahrad jezírka, přizpůsobená adekvátním podmínkám pro chov tohoto kapra.

Nishikigoi může dorůst délky 60 až 90 cm. Na jeho velikost má vliv i velikost jezírka, dostatečné provzdušnění a krmivo. Kapr chovaný ve vyhovujícím prostředí může dorůstat 5 – 10 cm za rok. Základními charakteristickými znaky druhu jsou čtyři vousy v koutcích úst – dva krátké a tenké přední a dva silné a dobře vyvinuté zadní a silný paprsek s pilovitým zadním okrajem na začátku hřbetní a řitní ploutve. Důležitým znakem ryb této čeledi jsou zcela bezzubá ústa a požerákové kosti, které jsou umístěny na posledním žaberním oblouku a slouží k rozmělnění potravy. 
 
Kapři Koi se dělí do kategorií podle charakteristického zbarvení (stále vznikají nové barevné varianty). Např. kapr s bílým tělem a červenou jasnou skvrnou na zádech je nejpopulárnější variantou, nazývanou Kohaku. Tříbarevný kapr s červenými a černými skvrnami se jmenuje Tashio Sanke. Showa a Sanke jsou celí černí, s bílými a červenými skvrnami. Bílým, červeným nebo žlutým tělem s černými skvrnami se vyznačují Bekko a Utsuri. Asagi se pozná podle namodralého mřížkování na zádech a červeného bříška. Ryba s jediným červeným flíčkem, který je na vrcholku hlavy, se nazývá Tancho.
 
V průměru se dožívají 25 – 30 let.

Kapry Nishikigoi můžete spatřit v Jedlé zahradě před ZOOEXPO, kde jsou součástí akvaponie. 

Na chov kapra nishikigoi přispívají:

Petra a David Matuškovi a Eliška Morávková - 12/2017

O druhu
  • Řád: Máloostní (Cypriniformes)
  • Velikost: 60-90 cm
  • Potrava: všežravec (vodní rostliny a bezobratlí, ryby)
  • Aktivita: denní
  • Biotop: sladkovodní jezera a rybníky
Region výskytu Asie
Asie

Japonsko

footer.less
Vytvořila společnost