
Krunýřovec velkoploutvý se vyskytuje na dně sladkých vod v tropické Jižní Americe, a to ve státech Peru, Brazílie, Ekvádor a Venezuela. Přednost dává rychle tekoucím řekám, ale nevyhýbá se ani stojatým a klidnějším vodám.
Tělo krunýřovce je silně zploštělé a je kryto krunýřem tvořeným tenkými kostěnými destičkami, odtud také jeho rodový název. Rozšířené pysky tvoří kolem ústního otvoru přísavku. Zbarvení těla ryby se mění během jejího dospívání. U mladých jedinců do 5 cm je základní zbarvení medově žlutá, tělo je hustě pokryto téměř kulatými černými skvrnami. Později ryba tmavne a původně kulaté skvrny se stávají nepravidelnými. Mění se i tvar hřbetní a ocasní ploutve. Ocasní ploutev získá typický lyrovitý tvar.
U těchto ryb je vyvinuto přídatné střevní dýchání, které jim umožňuje využívat kyslík ze vzduchu. K přechodu kyslíku do krve dochází prostřednictvím prokrvené sliznice žaludku. Toto přizpůsobení jim umožňuježít žít ve vodách s nízkým obsahem kyslíku, jako jsou například stojaté vody v bažinatých oblastech.
V přírodě žijí ve skupinách kolem 20 - 30 jedinců. Třou se v dutinách, které si vyhrabávají do břehů řek. V akváriu se odchov podařil jen výjimečně.
Krunýřovci jsou všežravci a hlavní část jejich stravy tvoří rostlinná složka, dřevo a červi.
Krunýřovci velkoploutví jsou k vidělí v pavilonu tropů v expozici s ještěry dracénami krokodýlovitými.
Peru, Brazílie, Ekvádor a Venezuela