header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Mezinárodní konference GBCC

GBCC 2018 (GLOBAL BIODIVERSITY CONSERVATION CONFERENCE)

Česká zemědělská univerzita se ve dnech 25. a 26. září stala dějištěm konání konference k výzvám ochrany biodiverzity Global Biodiversity Conservation Conference. Letošní, již pátý ročník akce, která se tradičně koná v České republice, Mexiku a Indonésii, hostil 24 odborníků z 10 zemí světa, jejichž přednášek se účastnilo 225 účastníků. 

První den konference odstartoval plenární přednáškou Paradoxy v ochraně přírody ve skutečném světě prof. Piotr Tryjanowski z Přírodovědecké univerzity Poznań a byl následován řadou tuzemských a zahraničních specialistů zabývajících se tématem zásahů člověka do krajiny a jejich vliv na biodiverzitu, jak v evropské krajině tak v tropech. Zde zazněla např. prezentace Ondřeje Sedláčka o zapojení veřejnosti do alternativních způsobů ochrany přírody,  Thomase Rabeila, místopředsedy komise pro vědu a ochranu přírody Sahara Conservation Fund, o ztrátě biodiverzity na Sahaře nebo téma obnovy korálových útesů v jihovýchodní Asii od Ingrid van Beek z Nizozemí. Inspirativním seminářem o tom, jak dosáhnout doktorského titulu v ochranářské biologii, zakončil den prof. Stuart Marsden z Manchester Metropolitan University. 

Po čistě neformálním večeru v Klubu Kruháč ve společnosti Suchdolského Jeníka zahájil druhý den Stuart Marsden s plenární přednáškou o dopadech (i)legálního obchodu s divokými zvířaty. Stejnojmennou sekci, ve které vystoupila např. Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES (obchod s tygry), Robert Tropek (dopad lovu slonů na tropickou biodiversitu) či Tomáš Ouhel (krize pěvců v jihovýchodní Asii), zakončila hodnotná panelová diskuze.

Odpolední program byl věnován tématu Využití moderních technologií v ochraně přírody. O využití dronů v monitoringu a ochraně divokých zvířat promluvili např. Jihoafričan Meyer de Kock (Al Bustan Zoological Centre) a (Němka) Hiltrud Cordes z německé neziskové organizace Tourtle Foundation. Stranou nezůstaly ani další technologie, jako jsou telemetrie (Luboš Peške), dálkový průzkum (Jana Müllerová) či využití fotopastí (Tomáš Jůnek). 

Během prezentací posterů, kterých se v letošním roce sešlo padesát, měli účastníci možnost se zapojit do mnoha odborných diskuzí.

 Konferenci, která se konala pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce, pořádali Nadační fond CCBC (Česká koalice pro ochranu biodiverzity), Zoo Liberec, ČZU a její Fakulta tropického zemědělství, Fakulta životního prostředí a Fakulta potravinových a přírodních zdrojů, Universita Chapingo (Mexiko) Lestari, z.s. a myELEN.com. Významnými partnery letošního ročníku se staly Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká společnost pro ekologii a Fórum ochrany přírody. Všem tímto ještě jednou děkujeme!

 

Oficiální web konference: http://www.gbcc-conference.org

Fotografie z konference k nalezení zde: http://www.gbcc-conference.org/cs/fotky/  

 

Ceny vstupného
Dospělí:160 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:120 Kč
Studenti senioři nad 65 let:120 Kč
Otevírací doba
9.00-18.00
otevřeno včetně víkendů a svátků
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost