header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Ochrana mořského ekosytému v souostroví Banyak - Sumatra/ Indonésie

 

PROJEKT KORÁLOVÁ ŠKOLKA V SOUOSTROVÍ PULAU BANYAK
Shrnutí 2017 – 2019

 

Souostroví Banyak leží u západního pobřeží Sumatry (Indonésie) a skládá se z více než sedmdesáti malých ostrovů. Většina z nich je neobydlených a celkový počet obyvatel celé oblasti nepřesahuje pět tisíc. Ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy, které představují hlavní zdroj obživy pro místní komunity.

Mořský ekosystém v této oblasti je domovem mnoha ohrožených druhů a pláže přilehlých ostrovů jsou pravděpodobně nejdůležitějším kladištěm mořských želv v celé západní Indonésii. Kvůli ničivým rybolovným praktikám však korálových útesů stále ubývá. Místné lidé v honbě za větším výdělkem používali často k lovení ryb dynamit, a to i přesto, že je v Indonésii tento způsob rylovu již mnoho let nelegální. Tento neudržitelný systém lovu vedl k ohromnému kolapsu rovnováhy tamní mořské biodiverzity.

 ZOO Liberec prostřednictvím získaného grantu WAZA (Světová asociace zoologických zahrad a akvárií) a finanční dotace z Findu rozvojové spolupráce Statutárního města Liberec iniciovala v oblasti nový ochranářsko - vzdělávací projekt, který si klade za cíl motivovat a zapojit do ochrany tohoto jedinečného mořského ekosystému místní komunity lidí žijící na souostroví Banyak. Ve spolupráci s biology a odborníky z Mořského světa (Praha) zde zakládáme takzvané korálové školky, které budou později použity jako základ pro nové či již zničené korálové útesy. V rámci speciálních vzdělávacích programů pracujeme s dětmi a učiteli místních škol a učíme je, jak účinně lze sázet a množit barevné korály v našich založených školkách. O každou korálovou školku se stará vybraná škola a žáci mezi soutěží, komu se podaří svou školku lépe rozvíjet. Nové a vypěstované korály zkušení potápěči a biologové následně přesadí zpět na zničené korálové útesy.

 

Celý projekt je zaměřen na vytvoření vazeb mezi místními obyvateli a životním prostředím. Děti a jejich rodiny zapojené do projektu získají nové vědomosti a poznatky o mořském světě a během sledování vývoje svých korálových školek zjistí, jak složité je mizející korálové útesy obnovit. Zapojené školy od nás také obdrží zakladní šnorchlovací výbavy a pod dozorem zkušených potápěčů budou děti podnikat výlety za porozováním podmořské hladiny a korálových útesů v okolí ostrovů.

Obnova korálových útesů by tak časem také mohla vést k rozvoji ekoturistiky v oblasti, a tím by se tamním obyvatelům naskytly další alternativní zdroje obživy.

 

Partneři projektu:

Mořský svět Praha

SNAKESUB

Projekt byl finančně podpořen z Fondu rozvojové spolupráce Statutárního města Liberec

 

 

 

Ceny vstupného
Dospělí:130 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:90 Kč
Studenti senioři nad 65 let:90 Kč
Otevírací doba
zavřeno
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost