header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Kedjom-Keku

Kedjom-Keku

Od dubna 2016 je ZOO Liberec partnerem neziskové organizace Kedjom-Keku, jejíž název je odvozen od názvu kamerunského domorodého kmene, který v překladu znamená “Lidé z lesa”. Les však na kamerunskám severozápadě už skoro není, a proto usilujeme o záchranu horského mlžného lesa a snažíme se tak, aby název místního kmene opět nabyl na ztraceném významu. Horský mlžný les na severozápadě Kamerunu v oblasti Bamenda Highlands je pro svou úrodnější půdu i životu příznivé klimatické podmínky pod velkým tlakem místních. Proto patří mezi nejrychleji mizející biotopy na světě. Les je přitom důležitým (jediným) zdrojem pitné vody a domovem stovek endemických druhů organizmů včetně nejohroženějšího poddruhu šimpanze pan troglodytes ellioti.

Pomáháme chránit zbylé fragmenty lesa, sázet nové stromy na jeho obnovu, učit děti i dospělé o jeho významu a nezbytnosti. Nabízíme místním alternativní zdroje obživy a ukazujeme jim, jak efektivněji využívat přírodní zdroje.

V současné době v této oblasti žije několik stovek obyvatel a v drtivá většina z nich se živí trvale neudržitelným zemědělstvím – farmařením a chovem dobytka. Půda je tu podstatně méně úradná než u nás a farmáři i pastevci jsou tak nuceni svá pole a pastviny opouštět nebo rozšiřovat. Nejběžnější způsob, jak získat místo s úrodnější půdou je vymýcení části lesa. Kompostování či lesnicko-hospodářské systémy, které půdu znovu obohacují, tu zatím nejsou běžnou praxí. Farmaření je většinou jediné živobytí, které místní ovládájí. Aby nedocházelo k dalšímu drancování tohoto vzácného lesa, bylo potřeba nabídnout místním lidem alternativní způsob obživy. ZOO Liberec se tedy zapojilo do projektu Včelařem v Kamerunu, protože právě včelaření patří mezi nejpřirozenější, nejjednoduší a nejověřeněší lesu přátelské způsoby obživy.
Včelaření samo o sobě chrání i obnovuje původní lesy. Včely se totiž létají do lesa napást. Farmář si tak brzy uvědomí, že sázením stromů si zvýší produkci medu a tak i zisk ze svého nového podnikání, které je tzv. forest friendly. Včely navíc, v roli opylovačů, přispějí i k větší produkci plodin na jeho poli.

O tom, jak probíhalo zaškolování prvních zájemců o včelaření, se dočtete v tomto reportu od Martina Mikeše, zakladatele organizace Kedjom-Keku. Včelaříme, chráníme les v Kamerunu.

 

Více o projektu naleznete zde

Ceny vstupného
Dospělí:160 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:120 Kč
Studenti senioři nad 65 let:120 Kč
Otevírací doba
9.00-18.00
otevřeno včetně víkendů a svátků
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost