header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Lestari

S neziskovou organizací Lestari začalo ZOO Liberec aktivně spolupracovat v roce 2016 a plynule tím navázalo na dlouhodobou spolupráci s indonéskou neziskovou organizací ISCP, jejíž ochranářské aktivity převzala právě organizace Lestari.

Lestari se věnuje především problematice palmového oleje, který představuje jednu z největších ekologických problémů jednadvacátého století, a to jak pomocí kampaně a osvěty  v České Republice, tak pomocí aktivit vyvíjených přímo v zemích, kde jsou ohrožovány vzácné ekosystémy. Prioritní oblastí je Indonésie, kde v současné době rozvíjí následující ochranářské a výzkumné aktivity.

BANGKARU

Společně s místní organizací HAkA se Lestari podílí na ochraně tropického ostrova s původním primárním deštným pralesem, který čelí velkému nájezdy pytláků ať již za želvími líhněmi či za odchytem vzácných ptáků. V roce 2016 se členům organizace podařilo dopadnout a zatknout gang pytláků a pašeráků želvích vajec a celou akci i v Indonésii dostatečně mediálně zpropagovat,  a tím odstrašit případné další pytláky.

BEO

 

Beo je indonéské jméno pro loskutáka z rodu Gracula. Loskuták niaský (Gracula /religiosa/ robusta), kterého spolu s organizací chráníme, původně žil pouze na ostrově Nias a souostroví Banyak. V průběhu posledních dvaceti let byl ale tento druh/poddruh považován za vyhynulý.  V létě 2015 se Lestari týmu podařilo najít dva přežívající jedince na ostrově Nias a v prosinci téhož roku životaschopnou populaci na ostrově Bangkaru.

Ostrovní endemité jsou obecně velmi zranitelní, naším cílem je proto vytvořit dostatečně geneticky variabilní populaci loskutáků niaských v zajetí. V projektu Beo je soustředěno na nalezení posledních loskutáků niaských chovaných v lidské péči, jejich rehabilitaci, rozmnožení a vytvoření záchovné populace v zajetí. Za tímto účelem organizace na jihu ostrova Nias, v místě nálezu dvou přežívajících jedinců v přírodě, postavila dvě voliéry, které budou sloužit k pozdějšímu rozmnožování těchto ohrožených pěvců. V plánu je i další voliéra se stejným účelem v hlavním městě Niasu Gunung Sitoli

 

Novinky a reporty z projektu:

Pracovníkům Zoologické zahrady Liberec se podařilo odhalit a zatknout gang pytláků a pašeráků želvích vajec na Sumatře.

Ceny vstupného
Dospělí:130 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:90 Kč
Studenti senioři nad 65 let:90 Kč
Otevírací doba
zavřeno
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost