header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de
  • Aktuality
  • Organizace Save-Elephants kolonizuje Čad a ZOO Liberec s ní!

Organizace Save-Elephants kolonizuje Čad a ZOO Liberec s ní!

Kolonizujeme Čad! „Pouhé dva týdny po instalaci včelích úlů coby sloních bariér v jižním Čadu máme po kontrole úseku 12 úlů skvělé zprávy, že už 8 z nich je obsazeno včelstvy. A to bez jakéhokoliv přemisťování včel, lákání nebo jiných fíglů – rojící včely si jednoduše nabídnuté úly samy vybraly... Věříme, že s takovou má projekt světlý zítřek! Až bude obsazena první padesátka úlů, budeme plesat“, říká zakladatel organizace Save-Elephants, Arthur Sniegon.

Včelí úly mají zabránit konfliktům mezi místními domorodci a slony, kteří využívají lidmi pěstované plodiny jako potravu a často tím chudé malozemědělce přivedou na hranici přežití. To samozřejmě nepřispívá k dobrému vztahu ke slonům. Jednou z možností, jak pole ochránit, jsou biologické bariéry ses távající z řad včelích úlů a chilli papriček. Většina slonů se včel panicky bojí a papričky také nesnáší. Kromě faktického snížení škod slony může zejména chov včel přinést domorodcům i další příjem.

„V Čadu jsme se Samuelem kromě padesátky včelích úlů instalovali také 2 fotopasti s cílem natočit tamní enigmatické slony (děkujeme za kamery ZOO Liberec). V krajině Pohoří Lam jsme identifikovali dvě místa, kudy sloni v poslední době několikrát táhli – brod přes malou říčku (s jinak strmými břehy) a kaliště, kde se sloni opakovaně chodili osvěžit a umazat blátem. Místa jako stvořená pro natočení plachých tlustokožců (nebo Yettiho.

A je to tady! Po několika málo dnech od umístění jedné z fotopastí v okolí čadskéh Baïbokoum sloni skutečně dorazili. Máme tak cenná videa skupiny minimálně 11 slonů, o nichž toho věru není moc známo.

Ale tu radost si musím zkalit rozhořčením: jsem teď ale v Kongu, Brazzaville, kde už týden lid demonstruje proti lhářskému, zlodějskému a vrahounskému prezidentovi, který má tu drzost se pokusit měnit ústavu, aby mohl u koryta zůstat asi až do smrti. Dnes se po týdnu chaosu (byli zastřeleni 4 lidé a hořely policejní stanice) koná „demokratické referendum“, které má prezidentovi umožnit tu ústavu změnit. A ejhle – nikdo ani dnes v den „referenda“ neví, kde má vlastně volit, asi polovina mnou oslovených neobdržela voličskou legitimaci. Kromě toho vláda už týden blokuje SMS, mobilní internet a dokonce i Radio France International. Lidé nevycházejí, obchody jsou už týden často zavřené. Dnes v den „referenda“ mají auta i taxíky zakázáno jezdit (jak pak lidí mají dorazit volit???) a dokonce KOSTELY musejí mít zavřeno. Voila la democratie à la africaine... O výsledku „referenda“ tedy asi nemůže být pochyb. Být Konžanem, také vezmu do ruky šutr... ) Držte nám palce. Mír a svoboda vpřed.“

Ceny vstupného
Dospělí:130 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:90 Kč
Studenti senioři nad 65 let:90 Kč
Otevírací doba
zavřeno
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost