header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Příběh Velkého stromu biodiverzity 

 

Zoo Liberec je zapojena do záchranných chovatelských programů a terénní ochrany přírody v České republice i v zahraničí.

Liberecko je vyhlášenou sklářskou oblastí, proto vznikla myšlenka propojení ochranářských aktivit zoo s uměním místních sklářských mistrů.

Příběh stromu biodiverzity započal v roce 2018, kdy byla poprvé udělena cena v podobě umělecky ztvárněného malého stromku z křišťálového skla a sady lístků ze stejného materiálu.

Ocenění bylo předáno za pomoc při zásahu proti organizovanému gangu pytláků želv a želvích vajec na souostroví Pulau Banyak. Gang byl zadržen týmem vedeným externími pracovníky Zoo Liberec za asistence indonéské armády a ve spolupráci s indonéskými orgány ochrany přírody. Křišťálový stromek převzal guvernér provincie Aceh v Indonésii na severní Sumatře od ředitele Zoo Liberec za účasti velvyslance ČR v Indonésii. Jednotlivé lístky patřící ke stromu byly zároveň předány představitelům indonéské armády, státní ochraně přírody a představitelům místních nevládních organizací.

 

Za rok 2019 byla tato cena předána za spolupráci při potírání obchodu s nelegálními výrobky z želvoviny regentovi oblasti Berau na Borneu. Ocenění za mimořádný přínos k ochraně životního prostředí budou udělována každý rok.

Malé křišťálové stromky, které jsou jako „semenáčky“ cenou za ochranu přírody ve světě, jsou tak symbolicky propojeny s „Velkým stromem biodiverzity", který je umístěný ve vstupní hale do areálu zoo.

Velký strom biodiverzity tedy pomáhá do záchranných aktivit zoo zapojit i širší veřejnost. Kmen umělého stromu s korunou z pěti set listů z foukaného českého křišťálového skla je ve vstupu do zoo nepřehlédnutelný. Křišťálové lístky budou předávány sponzorům, kteří zoo podpoří částkou vyšší než 10.000 Kč. Lístky se jmény či logy sponzorů budou po celou dobu spolupráce v koruně stromu svítit a prezentovat partnerství.

Sponzoři si můžou zvolit, zda svým darem podpoří ochranu zvířat jejich chovem v lidské péči, tzv. ex-situ = podpora zvířat v zoologické zahradě (zelený lístek) nebo podpoří ochranu přírody v rámci terénních ochranářských projektů Zoo Liberec v místech přirozeného výskytu zvířat, tzv. in-situ (oranžový lístek). Třetí možností je i podpora ochranářské kampaně Evropské asociace zoologických zahrad prostřednictvím zoo (žlutý lístek).      

 

 

 

Ceny vstupného
Dospělí:100 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:80 Kč
Studenti senioři nad 65 let:80 Kč
Otevírací doba
Zoo je uzavřena
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost