SRST

  • Osrstěná kůže je základní výbavou savců.
  • Skládá se z jednotlivých chlupů – ty jsou tvořeny keratinem, což je odolná stavební bílkovina, nevědecky řečeno rohovina. Je základem vlasů, chlupů i nehtů. Zpevňuje kůži všech obratlovců, tedy i lidí.
  • Srst u savců se liší hustotou, délkou a barvou. Záleží, kde daný druh žije, na jaké klimatické podmínky musí být připraven.
  • Životně důležitá jsou pro všechny, některým ale pomáhá přežívat v opravdu extrémních podmínkách.

Hustota 

Řídkou, jemnou srst … srst mají zvířata, která žijí ve stálém prostředí, kde se příliš nemění teplota (žirafy, zebry…), zatím co hustou, hodně izolující srst, mají druhy vystavené teplotním extrémům, žijící v prostředí, kde se hodně mění teploty (levhart sněžný, ale taky pískomil tlustoocasý (žije v pouštích a chrání se huňatým kožichem proti přehřátí))

Hustá srst, která může být i dvojitá, je nezbytnou výbavou zvířat žijících v extrémních klimatických podmínkách. Tyto druhy mívají tzv. letní a zimní srst. Právě zimní srst bývá dvojitá, tvoří ji hustá podsada, která pomáhá zabránit ztrátě tepla. Tato srst bývá kratší a je doplněná o delší ochranné chlupy, tzv. pestíky. Takto účinnou ochranu před hlubokými mrazy mají například liška polární nebo pižmoň severní. 

Zbarvení 

Zbarvení srsti poskytuje zvířatům ochranu hned několika způsoby. Umožňuje jim vizuálně splynout s prostředím – zkuste najít hnědého zajíce na poli nebo tygra ve hře světel a stínů hluboké džungle.  Ochranné  zbarvená jim pomáhá vyděsit (černobíle pruhovaný skunk) nebo zmást nepřítele. Ve změti pruhů zebřího stáda predátor jen těžko odlišuje jedince vhodné k ulovení. 

Další funkce

Někteří savci žijící ve vodě mají srst voděodolnou, která je chrání před nízkými teplotami ve vodě  (např. lachtan). Krtek má zase srst se schopností slehnout ve všech směrech, což mu umožňuje snižovat tření. 

Ochrana i zhouba

Zvířecí srst nebo kožešinu využívá jako ochranu před nepřízní počasí už stovky let i člověk. Později se kožešiny staly také drahým a vyhledávaným symbolem luxusu. I přes zákazy a nařízení dodnes pytláci loví některé druhy kožešinových zvířat a prodávají je na nelegálním trhu. Kvalitní srst se stala téměř osudnou například pandě červené, tygru ussurijskému, irbisu a dalším druhům. 

Zajímavosti

Srst nikdy nemá zelenou barvu. Přestože mohou lenochodi působit, že jejich srst má zelenou barvu, není to tak. Atypický odstín způsobují řasy, které prorůstají srstí.

.

Lední medvěd nemá bílé chlupy, ale převážně duté, naplněné vzduchovými bublinkami. Kůži pod nimi má černou. Jen díky optickému klamu vypadá lední medvěd, že je bílý.

Nejteplejší srst má liška polární, která musí přežít mrazy -50 stupňů. 

Nejdelší srst má pižmoň severní, může měřit místy až 70 cm, chrání jej před zimou. Ještě delší srst měl mamut – až 90 cm.

Nejhustší srst má vydra mořská, na jednom cm čtverečním roste až 110 tisíc chlupů.