header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Proč potřebujeme nové parkoviště?

Přestože je Zoo Liberec dvacátým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice a druhým v Libereckém kraji, již dlouhá desetiletí postrádá parkoviště, které by návštěvnosti i současným požadavkům odpovídalo.

V současné době liberecká zoo disponuje přibližně 150 parkovacími místy, z nichž 90 se nachází na konečné tramvajové linky, v tzv. "točně tramvaje" a dalších cca 60 je vyznačeno v přilehlých ulicích Fibichova a Riegrova. Tato kapacita je ale zejména v hlavním sezóně, kdy se průměrná návštěvnost zahrady pohybuje mezi 2500 - 3500 návštěvníky denně, nedostačující. Nedostatek parkovacích míst způsobuje v celé jinak poklidné čtvrti Lidové sady dopravní choas a rozhořčení místní usedlíků, kterým neukáznění turisté často parkují na pozemcích, veřejných chodnících či svými špatně zaparkovanými vozy narušují průjezd vozům MHD. „Auta sem najíždějí, hledají volná místa a jezdí tam a zpátky. Místo toho, aby projela jednou a zaparkovala, tak tu projedou dvakrát nebo třikrát a pak už to odhodí kdekoliv. Nevyřešené parkování pak obtěžuje celou lokalitu, z čehož nemáme radost,“ přibližuje situaci ředitel zoo, David Nejedlo.

Řešením by mohl být nový parkovací dům v ulici Fibichova, který by byl vestavěn do svahu pod areálem Technické univerzity v Liberci. Ta by se na jeho výstavbě případně finančně spolupodílela, protože i ji trápí nedostatek parkovacích míst. Technická univerzita navíc potřebuje více parkovacích míst v období školního roku, tzn, od října do června, liberecká zoo naopak v době letních prázdnin, proto by bylo sdílené kapacitní parkoviště pro obě instituce ideálním řešením.

Dosažitelnost zoo návštěvníkům komplikuje také pravidelná výluka tramvajové linky vedoucí do Lidových sadů, která z důvodu oprav kolejí probíhá téměř každé léto. I z tohoto důvodu je nepředstavitelné, aby zoologická zahrada odkazovala své návštěvníky, aby své automobily zaparkovali na některém z odstavných parkoviští města a do zoo se dopravili veřejnou dopravou. 

Navýšení parkovacích ploch společně s postupnou modernizací a rozšířením areálu zoo by navíc mohlo přilákat do zahrady více návštěvníků, a tím by se zvýšila i její ekonomická soběstačnost.

 

 

footer.less
Vytvořila společnost