header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Repatriace dravců - návrat dravých ptáků zpět do volné přírody

Repatriace dravců

 

Zoo Liberec je zapojena do dvou repatriačních programů - s orlosupem bradatým a orlem mořským, v jejichž rámci vypouští pravidelně odchovaná mláďata zpět do volné přírody. Tímto způsobem se pořadilo reintrodukovat už více než patnáct dravců. V roce 2010 zoo vypustila do volné přírody na Bali i dvě majny Rothschildovy (Leucopsar rothschildi).

Do projektu repatriace orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus) se ZOO Liberec aktivně zapojila v roce 1993 se svým chovným párem Pištou a Boženou. První liberecké mládě bylo ve francouzských Alpách v oblasti Mercantour vypuštěno už v roce 2001 a brzy jej následovala i další mláďata, takže počet repatriovaných orlosupů brzy završil desítku. V roce 2006 jsme první mládě - samce Tona - vypustili i ve španělské Andalusii v Národním parku Cazorla. V květnu 2009 jej pak na stejném místě doplnila samice Fátima. V roce 2010 jsme do oblasti Argentera v italských Alpách vypustili další samici - Elenu.

orlosup

Do projektu repatriace, tedy navrácení do volné přírody, orla mořského (Haliaeetus albicilla) se ZOO Liberec aktivně zapojila v roce 1999 se svým chovným párem Icikem a Babetou. První liberecké mládě bylo do volné přírody v Izraeli vypuštěno v roce 2001, další dvě následovala o čtyři roky později. Mláďata orlosupů i orlů jsou vysazována ještě jako velmi mladá, obvykle ve věku čtyř až pěti měsíců, kdy ještě neumějí létat. Postupem času se sama rozlétají a naučí se shánět potravu. Během několika týdnů jsou už na lidech naprosto nezávislá.

orel

 

Z cestovního deníčku zoologa Ing. Jana Hanela:

"Z postelí jsme museli už v 6 hodin ráno. Čeká nás dlouhý pochod k umělému hnízdu, kam usadíme naši Fátimu, a zdejší vedro je už brzy dopoledne úmorné. Šlapeme asi půldruhého kilometru a pořád směrem dolů, což je ale ve skalnatém terénu mnohem horší než cesta vzhůru...Je deset hodin, jsme konečně na místě. Unavený a propocený věčným klopýtáním po ostrých balvanech si pořádně vychutnávám ten nádherný rozhled na krajinu, která ode dneška bude Fátiminým novým domovem. I náš pětikilový dravec toho má ostatně dost a krčí se v přenosném boxu...Podle lidí z organizace Fundación Gypaetus to přitom budeme my dva, já a kolega Honza Rejlek, kteří Fátimu usadí přímo na hnízdo. Je to opravdu silný zážitek, zároveň si ale uvědomuji, že teď už si bude Fátima dělat co chce, že tu bude sama za sebe a veškerá zodpovědnost bude jen a jen na ní..." (Ing. Jan Hanel, zoolog, ZOO Liberec)

   

Reporty:

Reintrodukce 2010

 

 

Ceny vstupného
Dospělí:160 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:120 Kč
Studenti senioři nad 65 let:120 Kč
Otevírací doba
9.00-18.00
otevřeno včetně víkendů a svátků
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost