
Takin čínský neboli zlatý obývá horské oblasti Himalájí, Indie a západní Číny (Assam, Mishmi, S´chuan, Shensi) v nadmořských výškách 2000 - 4500 m. V zimní sezóně migruje do nižších poloh. Žije v jehličnatých lesních a hustých porostech zakrslých bambusů a rododendronů. Kvůli kultivaci krajiny, odlesňování a pytlačení pro vysoce ceněné maso byl v minulosti téměř vyhuben. V současnosti je považován za zranitelný druh.
Charakteristickým znakem takina čínského je jeho „zlatá", hustá a dlouhá srst a mohutné zatočené rohy, které dorůstají délky až 64 cm. Nohy jsou krátké a zavalité s širokými kopyty uzpůsobenými k pohybu v hustě zarostlém terénu.
Žije v rodinných skupinách tvořených 8 - 10 jedinci. V době nedostatku potravy se takini sdružují do stohlavých stád. Staří jedinci jsou samotářští. Rozmnožování začíná v červnu a trvá do konce července. Samice je březí 7 - 8 měsíců, poté rodí v únoru a březnu jedno, vzácně dvě mláďata. Takini pohlavně dospívají v 4,5 - 5,5 letech.
Potravu přijímají takini brzy ráno a v pozdním odpoledni, nejaktivnější jsou přes den. Při cestách za potravou prošlapávají úzké cestičky skrz hustý porost. Živí se trávou, listy, pupeny nebo bambusovými výhonky.
Jejich hlavními predátory jsou medvědi a vlci. Pokud takin vycítí nebezpečí, ulehne do bambusového porostu.
Jako nový druh byl takin čínský objeven v roce 1950.
Mimo čínské Zoo je tento druh chován pouze ve dvou japonských zahradách a v několika evropských zoo. V České republice se jedná o Zoo Liberec a Zoopark Chomutov. Jádro celé evropské populace je drženo v liberecké Zoo, jakožto jedinému majiteli všech evidovaných jedinců.
Zoologická zahrada Liberec chová takiny čínské od roku 2002, kdy ze zoologických zahrad v Číně připutoval samec Adam (*2001 Zoo Beijing) a samice Eva (*2000 Zoo Peking). O dva roky později se jim narodilo první mládě sameček Golda. Celkem se tomuto páru podařilo do roku 2015 odchovat 9 mláďat. V srpnu roku 2015 uhynul samec Adam. Samice Eva se dožila v zoologické zahradě uctihodných 18 let.
V současné době skupinu tvoří 4 dospělí jedinci (1 samec, 3 samice) a jejich 8 mláďat.
Petr Mikenda - 4/2021
Doctrina – základní škola a mateřská škola, s.r.o. - 5. A. - 2/2021
Paulie Garand - 7/2020
Na začátku roku 2017 se narodila tři mláďata, jeden sameček a dvě samičky. V současné době jsou všichni zmínění jedinci ozdobou zoologické zahrady Tierpark Berlin. V roce 2018 se v únoru narodila tři mláďata, jeden sameček a dvě samičky. Poslední, čtvrté mládě je sameček narozený na začátku března.
V roce 2019 se stádo rozšířilo o dvě mláďata - samce a samici.
Himaláje, Indie, západní Čína
EX - vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy.&
EW - vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR - kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN - ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU - zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT - téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC - málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.
VU - zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.