header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Talarak - záchranné centrum pro ohrožené druhy na Filipínách

Talarak

 

 

ZOO Liberec se v roce 2009 zapojila do konzervačně edukačního projektu na filipínském ostrově Negros, kde od roku 2004 působí jeden z našich terénních zoologů, Pavel Hospodářský. Cílem tohoto INTRA SITU projektu Talarak je snaha o záchranu poškozeného ekosystému, především prostřednictvím rozmnožování visayanských ohrožených endemických druhů a vysoce ohrožených endemitů Filipín obecně. Organizace Talarak se také aktivně zapojuje do záchrany nížinného pralesa na ostrově Negros, kam v budoucnosti plánuje reintrodukci těchto vzácných druhů.

Záchranné centrum Talarak funguje na ostrově Negros od roku 2008. Od té doby se zde povedlo opakovaně rozmnožit ohrožené endemity zoborožce rýhozobé (Penelopides panini panini), kriticky ohrožená prasata visayanská (Sus cebifrons nigorum), největší ohrožené savce ostrova a endemity sambary skvrnité (Rusa alfredi) a mnoho dalších.

V současné době zde je záchranách centrech Talarak chováno více než 35 druhů zvířat (z toho 22 filipínských endemitů) a celkově více než 200 jedinců.


 

 Začátkem roku 2015 svůj záchranný program rozšířila také o chov ohroženého druhu filipínského ostrova Panay, krysy Heaneyovy, a o chov kočky visajanské.

V tomto roce bylo také v záchranné stanici Talarak vybudováno 8 nových chovných voliér pro ohrožené endemity výry filipínské. Pavlovi Hospodářskému se podařilo odchovat zde už dvě generace tohoto druhu, což je důležitým počinem v zachranném programu Phippine Owl Conservation Program.

V současné době organizace Talarak spolupracuje na reforestraci 17 ha území zemědělské půdy na hranici národního parku The Northern Negros Natural Park, kam je v plánu do roku 2025 celou záchrannou stanici přesunout a část chovaných zvířat v budoucnu reintrodukovat. Talarak také usiluje o spolupráci s místní vládou na zalesnění dalších desítek hektarů bývalé zemědělské půdy, kde kdysi býval tropický deštný prales. 

V listopadu roku 2016 Talarak převzal také správu nad dalším záchranným centrem na ostrově Negros, NFEFI (Negros Forest and Ecological Foundation, Inc.), které bylo založeno v roce 1993 v hlavním městě ostrova Negros - Bacolodu. Stejně jako v záchranném centru v Kabankalanu tak i zde usilují o chov a záchranu nejohroženějších filipínských endemitů.

 Do obou záchranných center hledáme schopné a anglicky mluvící dobrovolníky, kteří by se rádi podíleli na ochran kriticky ohrožených druhů a komunikovali by s odborníky z celého světa. Uplatnění v tomto projektu by zde našli dobrovolníci z těchto odvětví: Veterinář, veterinární asistent, laborant, chovatel, etolog, zoolog, lektor vzdělávacích programů v aj, správce webových stránek, fotograf, marketingový poradce.

Projekt Talarak podporujeme společně s neziskovou organizací Faunus a Zoologickou zahradou Plzeň.

  

Více informací o projektu naleznete zde

 

Reporty a novinky z projektu:

Report 2018

Report 06/2014

Report 01-04/2016

Report 06-09/ 2016

Report říjen/ 2016

Report listopad/ 2016

 

 

 

Ceny vstupného
Dospělí:160 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:120 Kč
Studenti senioři nad 65 let:120 Kč
Otevírací doba
9.00-18.00
otevřeno včetně víkendů a svátků
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost