header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de

Talking through art

Nezisková organizace Talking through art (TTA) sídlí na vrcholu kopce v hlavním městě africké Rwandy, Kigali. Založil ji Petr Kočnar v roce 2015 s cílem pomoci místním lidem s fyzickým postižením, kteří většinou díky svému handicapu zůstali na ulici a vyloučeni ze společnosti. Pomocí arteterapie a vzdělávacích programů jim pomáhá získat zpátky sebedůvěru a začlenit je do společnosti.

Ve spolupráci s místním učitelem umění se žebráci s těseným postižením učí tradiční řemeslo pletení košíků a uměleckých předmětů z barevného sisalu a výrobu šperků. Po ukončení kurzu dostanou účastníci certifikát, který jim dopomáhá najít si práci a nechat se zaměstnat. Postižení tak znovu získavají chuť do života, která jim dlouhá léta scházela.

Od dob tvrdé genocidy v roce 1994, během které přišlo o život téměř milion lidí a dalších 2.5 milionů obyvatel muselo opustit své domovy, Rwanda zaznamenává velký pokrok a míra chudoby zde stále klesá. Navzdory dosaženému pokroku je Rwanda ale stále zemí s nízkými příjmy, kde je většina lidí stále závislá na existenčním zemědělství. Téměř dva miliony lidí stále žijí s méně než jedním dolarem denně a hospodářství země postrádá diverzifikaci.

Za dobu svého působení ve Rwandě pomohl Petr Kočnar několika desítkám lidí. "Oslovovat lidi žijící na ulici bylo pro mě snadné. Představil jsem se a vysvětlil jim, že jim můžeme a chceme pomoci tím, že je zdarma naučíme nějaké nové dovednosti. Přestože si někteří z nich mysleli, že je to ztráta času,  a zůstali žebráky bez domova, většina ale byla velmi šťastná a na kurzy do našeho centra dorazila," přibližue Petr Kočnar. TTA vede ve svém centru umělecké workshopy třikrát týdně a k tomu také nabízí zdarma kurzy angličtiny, což je v současnosti nejvíce mluvený jazyk ve Rwandě po Kinyarwandě a francouzštině.

Vyrobené suvenýry potom zakladatel neziskové organizace Talking through art od svých klientů fairtradově vykupuje a dále rozprodává. Tím se snaží generovat finance na chod celého projektu a pomoc dalším lidem v nouzi.

ZOO Liberec se do projektu zapojila prodejem zmiňovaných pletených košů a mís, které v případě zájmu naleznete na pokladně při vchodu do zoo. Veškerý výtěžek z prodeje putuje na podporu aktivit organizace Talking through art. 

 

Více o projektu se dozvíte ZDE

Ceny vstupného
Dospělí:160 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:120 Kč
Studenti senioři nad 65 let:120 Kč
Otevírací doba
9.00-18.00
otevřeno včetně víkendů a svátků
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost