header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de
  • Aktuality
  • Tragédie v rezervaci Dzanga-Sangha

Tragédie v rezervaci Dzanga-Sangha

ZOO Liberec je dlouholetým partnerem projektu KambaTiBaAka, který si klade za cíl zlepšit úroveň zdravotní péče příslušníkům etnické skupiny BaAka žijící v chráněné oblasti Dzanga-Sangha ve Středoafrické republice (CAR). Právě ti jsou klíčoví pro své znalosti zvířat a rostlin a svou orientaci v lese, které jsou využívany v projektu "Primate habituation program". V rámci tohoto programu, jehož zákládajícím členem je i terénní pracovnice ZOO Liberec, Klára Petrželková,  se usiluje o navyknutí goril nížinných na přítomnost člověka za účelem zvýšení ekoturismu a výzkumu těchto ohrožených primátů.

Za 18 let trvání tohoto ochranářského projektu došlo před pár dny k velké tragédii. Jeden z nejlépe habituovaných gorilých samců, Sosa, byl zabit pytláky během jejich nelegálního lovu v rezervaci. Sosa byl dvanáctiletý černohřbetý samec, se kterým naši kolegové intenzivně pracovali již od roku 2005. Podle jejich slov byl Sosa jedinečný svým charaktrerem. V poslední době začal jevit znaky dospělosti a byl připraven opustit skupinu a založit vlastní rodinu.

Tento případ je krutou připomínkou toho, jak náročné a nebezpečné je pracovat na ochraně biodiverzity ve Středoafrické republice. Místní komunita i zahraniční ochránci přírody vyzývají po důkladném vyšetření případu a tvrdých trestech pro pachatele.

Ceny vstupného
Dospělí:130 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:90 Kč
Studenti senioři nad 65 let:90 Kč
Otevírací doba
zavřeno
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost