header.less
Patříme k sobě:
 • cz
 • en
 • pl
 • de
animal.less

Tygr indický - bílá forma

Latinsky:Panthera tigris tigris
Anglicky:White Tiger
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma

Bílí tygři jsou zvláštní formou tygra indického, nikoliv zvláštním druhem. Jak jméno napovídá, pochází z Indie. První bílý tygr odchycený ve volné přírodě v roce 1951, se dostal do soukromé sbírky maharadži z Révy. Odchycené odrostlejší mládě bylo pojmenováno Mohan a v dospělosti zplodil několik mláďat s nepříbuznou žlutě zbarvenou samicí Begum. Jednou ze svých dcer, samicí Radhou, měl čtyři bílá mláďata, která započala chov této ojedinělé šelmy. Potomci putovali v 60. letech do Evropy i za oceán do dalších institucí a zoologických zahrad. Ve volné přírodě se bílí tygři nevyskytují, chovají je některé zoologické zahrady, v ČR pouze ZOO Liberec.

Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu, který značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Také čenich, oční víčka a polštářky tlap jsou načervenalé nikoliv růžové. Bílá barva srsti zvíře opticky zvětšuje. Pruhy jsou hnědé až tmavě šedé. 

Tygři jsou samotářská zvířata, která se setkávají pouze na dobu rozmnožování. Když je samice připravena k páření, vydává pachové signály a charakteristický řev. Březí je 103 dní, poté rodí 2 - 3 mláďata. Samec se o ně nestará. Matka může znovu zabřeznout až po osamostatnění mláďat cca po 1,5 roce.

Tygr je největší kočkovitá šelma, která se na lov vydává v noci, a to především na vysokou zvěř, divoká prasata, opice a ptáky. Tygři jsou schopni najednou spořádat i přes 18 kg masa, poté však nějakou dobu nežerou.

 

 
 

  

 

 

 

ZOO Liberec získala první bílé tygry v roce 1994, kdy ze ZOO Eskilstuna (Švédsko) dovezla tehdy dvouleté sourozence Isabellu a Columba. O pár let později se podařilo získat nepříbuzného samce Sitara ze ZOO Madrid (Španělsko), kam na oplátku putoval Columbus. Po dalších třech letech se podařilo odchovat první mláďata. Na jaře 10. května 2002 se narodila trojčata.

V roce 2003 uhynuli v Liberci a Madridu oba samci, Sitar i Columbus. V obou případech šlo o náhlá úmrtí spojená s vnitřním krvácením. Liberečtí chovatelé se proto museli poohlédnout po novém samci, a tak v roce 2005 ze Sóstó pod Ještěd dorazil tehdy patnáctiletý Tibet, za dva roky života v Liberci však nedokázal zplodit s Isabellou další mláďata.

Už v roce 2006 dovezla ZOO Liberec ze ZOO Beauval (Francie) dalšího samce, tentokrát ročního Parise. Po dvou letech se začal poprvé pářit s Isabellou i Artemis, žádná mláďata se ale zplodit nepodařilo.

Dne 7. září 2009 pak ZOO Liberec získala dalšího jedince, a to jednoletou samici Suryu Báru (přízvisko získala podle oštěpařky Báry Špotákové, která je její patronkou) ze ZOO Bratislava. Zároveň ale tentýž rok, 19. listopadu, uhynula samice Isabella. Ze spojení Parise a Suryi Báry se dne 1. 7. 2012 narodila trojčata. 

Stejný rodičovský pár - Surya Bára a Paris - platí i u posledních mláďat. Narodila se ve ČT 25. 2. 2016, jsou dvě a jedná se o samici a samce. Jména dostali Maia a Shankar.Na chov tygra indického - bílé formy přispívají:

Ing. Šárka Fuchsová - 9/2018
CENTROPOL ENERGY, a.s. - 12/2017

Na jaře 10. května 2002 se samici Isabelle a samci Sitarovi narodili první mláďata, jako vůbec první mláďata bílého tygra v České republice. Jednalo se o trojčata pojmenovaná po postavách z řecké mytologie, Achilleus (nyní Zoo Bratislava), Afrodita (nyní Zoo Sóstó, Maďarsko) a Artemis (Zoo Bělehrad). 

Samice Surya Bára porodila v říjnu 2011 rovněž tři mláďata, o potomky se ale jako prvorodička nestarala, takže mláďata nepřežila. ZOO Liberec se tehdy rozhodla do porodu nezasahovat a nechat samici mateřsky dospět. Chovatelé zároveň pečlivě vyhodnotili Suryino chování a připravili veškeré podmínky tak, aby bylo možné všemu v maximální míře ponechat přirozený průběh. Porod z roku 2012 potvrzuje, že to byla správná cesta.

Samice Surya Bára porodila v neděli 1. července 2012 ráno tři koťata, o všechna se přitom začala okamžitě starat. Porod byl zcela přirozený, bez jakéhokoliv zásahu člověka. Vrh začal kolem půl osmé ráno, přičemž prvního potomka Surya porodila v běžné vnitřní ubikaci. Následně jej přenesla do speciálně připravené porodnice, kde také vzápětí vrhla druhé mládě. Poslední kotě přišlo na svět asi dvě hodiny poté. Všechna mláďata Surya nejprve olízala, poté jim dala pít mléko a nehnula se od nich ani na krok. Mláďata byla po narození slepá, vidět začala asi na dvou až třech týdnech života. Pohlaví malých tygrů jsme se dozvěděli na 8. týdnu jejich života - jde o dva samečky a jednu samičku! Tygry od začátku bez ustání sledovala hned trojice kamer (jedna v porodním boxu, dvě v hlavní ubikaci), takže lidé mohli rodinu sledovat online na TV obrazovce umístěné nejprve v jedné z venkovních expozic, posléze pak uvnitř pavilónu. Tam chovatelé v prvních týdnech zachovávali přísný klidový režim. Na konci července se pavilón otevřel pro veřejnost, v posledním srpnovém týdnu pak padla poslední bariéra, dřevěná zábrana proti pádu mláďat, která bránila plnému sledování z návštěvnické části. Od 8. září 2012 mají trojčata svá jména. Při slavnostních křtinách jim je udělila čtveřice osobností, a to dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Bára Špotáková, za HC Bílí Tygři jejich kapitán a nejproduktivnější hráč základní části sezóny 2011/12 Petr Nedvěd, moderátorka Televizních novin TV NOVA Michaela Ochotská a kreslíř a humorista Petr Urban. Trojčata dostala jména Gaia, Liam a Sambur. A co jména symbolizují?

Gaia - jméno řeckého původu, které znamená Země, ale jeho nositelkou byla i řecká bohyně Země. Jméno odkazuje k první liberecké generaci mláďat bílého tygra (* 2002), která rovněž nesla jména z řecké mytologie - Achilles, Artemis a Afrodita. Přímou souvislost má pak jméno k samci Achillovi (nyní ZOO Bratislava), který je - řečeno humánní terminologií - Gaiiným dědečkem.
Liam - jméno francouzského původu, které se odtud dále dostalo do Irska a Velké Británie. Jméno odkazuje k francouzské větvi libereckých bílých tygrů - otec trojčat Paris se totiž narodil ve francouzské ZOO Beauval, babička trojčat Shilang (ZOO Bratislava, matka novopečené matky Suryi Báry) se narodila v ZOO Cerza-Lisieux.
Sambur - jméno hindského původu, které je jazykovou variantou pojmenování sambar. Jméno odkazuje k hlavnímu poslání bílých tygrů jako návštěvnické atrakci a zdroji financí, a tím je pomoc skutečně ohroženým druhům zvířat v jejich původních oblastech (část získaných peněz totiž zoo vynakládá v rámci svých mezinárodních projektů právě na záchranu zvířat in situ). Symbolickým zástupcem ohrožených zvířat je právě asijský kopytník sambar skvrnitý, jehož na filipínských ostrovech Negros a Panay běhá už jen několik set kusů. Tři samičky tohoto silně ohroženého zvířete od roku 2012 chová i ZOO Liberec (jako jedna ze dvou zoo v Česku).

Další přírůstek byl u samice Suryi Bára a samce Parida zaznamenán na konci května 2014. Bohužel jediné mládě uhynulo čtrnáct dní po porodu. 

 

Zatím poslední mláďata se narodila ve čtvrtek 25. 2. 2016 večer. Jedná se o dvě tygří koťata - samici a samce. Mláďata dostala jména Maia a Shankar. Rodiči jsou samice Surya-Bára a samec Paris.

 

Tygřata narozená 25. 2. 2016 je již možné vidět v expozici bílých tygrů v pavilonu šelem. Od poloviny června jsou ke spatření i ve  venkovních expozicích.

 

 • mláďata 2016 - záběr z kamery v boxu,chvíli po narození
 • DSC_7261AV.jpg
 • DSC_7379AV.jpg
O druhu
 • Řád: Šelmy (Carnivora)
 • Velikost: 100 cm v kohoutku
 • Potrava: masožravec (hlodavci, ptáci, plazi, obojživelníci)
 • Aktivita: soumračná
 • Biotop: tropické deštné lesy - tygr indický
 • Počet mláďat: 1-3
 • Hmotnost: 150-200 kg
 • Doba březosti: 103 dní
Region výskytu Asie
Asie

Indie

Stupeň ohrožení
VyhynulýOhroženýNeohrožený
 • EX

  EX - vyhynulý (Extinct), zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy.

 • EW

  EW - vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild), několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.

 • CR

  CR - kriticky ohrožený (Critically Endangered), druhy čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.

 • EN

  EN - ohrožený (Endangered), druhy čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.

 • VU

  VU - zranitelný (Vulnerable), druhy čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.

 • NT

  NT - téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.

 • LC

  LC - málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.

EN - ohrožený (Endangered), druhy čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.

footer.less
Vytvořila společnost