header.less
Patříme k sobě:
 • cz
 • en
 • pl
 • de
animal.less

Tygr indický - bílá forma

Latinsky:Panthera tigris tigris
Anglicky:White Tiger
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma

Bílí tygři jsou zvláštní formou tygra indického, nikoliv zvláštním druhem. Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu, který značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Také čenich, oční víčka a polštářky tlap jsou načervenalé nikoliv růžové. Bílá barva srsti zvíře opticky zvětšuje. Pruhy jsou hnědé až tmavě šedé. 

Tato bílá forma tygra byla v minulosti vyšlechtěna v Indii, kde se vyskytují klasicky zbarvení tygři indičtí. V roce 1951 lovci v přírodě odchytili světle zbarvené mládě, které se dostalo do soukromé sbírky maharadži z Révy. Odchycené mládě byl samec a maharadža jej pojmenováno Mohan. Maharadžovi se zalíbilo světlé zbarvení srsti, a tak se rozhodl uměle vyšlechtit bílého tygra. V dospělosti zplodil Mohan několik mláďat s nepříbuznou klasicky zbarvenou samicí Begum. Někteří jejich potomci měli světleji zbarvenou srst. Jedním z nich byla tygřice Radha, se kterou Mohan zplodil čtyři bílá mláďata. Tak započala chov této šelmy, která se vyskytuje pouze v chovech v lidské péči, nikoliv ve volné přírodě. Potomci Mohana pak putovali v 60. letech do Evropy i za oceán do dalších institucí, zoologických zahrad a soukromých chovů. 

V přírodě jsou klasičtí tygři indičtí samotářská zvířata, která se setkávají pouze na dobu rozmnožování. Když je samice připravena k páření, vydává pachové signály a charakteristický řev. Březí je 103 dní, poté rodí obvykle 2 - 3 mláďata. Samec se péče o potomky neúčastní, naopak by jim mohl ublížit. Samice může znovu zabřeznout až po osamostatnění mláďat přibližně po 1,5 roce.

Tygr je největší kočkovitá šelma a po ledním a hnědém medvědovi i třetí největší suchozemský predátor. Na lov se vydává v noci, kdy loví především vysokou zvěř, divoká prasata, opice a ptáky. Tygři jsou schopni najednou spořádat i přes 18 kg masa, poté však nějakou dobu nežerou.

Tygr indický patří v současné době mezi ohrožené živočichy vyhynutím. Mezi hlavní příčiny jeho ohrožení patří ničení životního prostředí a jeho fragmentace vlivem nárůstu lidské populace. Další hrozbou pro tygry je pytláctví spojené s vysokou poptávkou po jejich kůži a tygřích produktech využívaných v tradiční čínské medicíně (kosti, drápy, orgány). Dále jsou tyto šelmy ve své domovině pronásledovány lidmi pro škody v zemědělství a stále větším problémem je i nedostatek jejich přirozené kořisti v lesích.

 

 
 

  

 

 

 

Zoo Liberec získala první bílé tygry v roce 1994, kdy ze Zoo Eskilstuna (Švédsko) dovezla tehdy dvouleté sourozence Isabellu a Columba. O pár let později zoo získala nepříbuzného samce Sitara ze Zoo Madrid (Španělsko), kam na oplátku putoval Columbus. Po dalších třech letech se podařilo odchovat první mláďata. Na jaře 10. května 2002 se narodila trojčata.

V roce 2003 uhynuli v Liberci a Madridu oba samci, Sitar i Columbus. V obou případech šlo o náhlá úmrtí spojená s vnitřním krvácením. Liberečtí chovatelé se proto museli poohlédnout po novém samci, a tak v roce 2005 ze Sóstó pod Ještěd dorazil tehdy patnáctiletý Tibet, za dva roky života v Liberci však nedokázal zplodit s Isabellou další mláďata.

Už v roce 2006 dovezla Zoo Liberec ze Zoo Beauval (Francie) dalšího samce, tentokrát ročního Parise. Po dvou letech se začal poprvé pářit s Isabellou i Artemis, žádná mláďata se ale zplodit nepodařilo.

Dne 7. září 2009 pak Zoo Liberec získala dalšího jedince, a to jednoletou samici Suryu Báru (přízvisko získala podle oštěpařky Báry Špotákové, která je její patronkou) ze Zoo Bratislava. Zároveň ale tentýž rok, 19. listopadu, uhynula samice Isabella. Ze spojení Parise a Suryi Báry se dne 1. 7. 2012 narodila trojčata. 

Stejnému rodičovskému páru se narodila i posledních mláďata, a to 25. 2. 2016. Tygřata byla dvě, samec a samice. Jména dostali Maia a Shankar. Dnes už jsou z nich dospívající jedinci, a tak bylo zapotřebí oba dorostence oddělit.

Díky chovu tygrů indických - bílé formy se daří Zoo Liberec získávat finanční prostředky i na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat.Na chov tygra indického - bílé formy přispívají:

Tomáš Kubíček, Harry Deimling, Toník Lai a spolužáci 5. tř. 2017/18 ZŠ Doctrina - 5/2019
Zuzana Landsingerová - 2/2019
Ing. Šárka Fuchsová - 9/2018

Na jaře 10. května 2002 se samici Isabelle a samci Sitarovi narodili první mláďata, jako vůbec první mláďata bílého tygra v České republice. Jednalo se o trojčata pojmenovaná po postavách z řecké mytologie, Achilleus (nyní Zoo Bratislava), Afrodita (nyní Zoo Sóstó, Maďarsko) a Artemis (Zoo Bělehrad).

Samice Surya Bára porodila v říjnu 2011 rovněž tři mláďata, o potomky se ale jako prvorodička nestarala, takže mláďata nepřežila. Zoo Liberec se tehdy rozhodla do porodu nezasahovat a nechat samici mateřsky dospět. Chovatelé zároveň pečlivě vyhodnotili Suryino chování a připravili veškeré podmínky tak, aby bylo možné všemu v maximální míře ponechat přirozený průběh. Porod z roku 2012 potvrzuje, že to byla správná cesta.

Samice Surya Bára porodila v neděli 1. července 2012 ráno tři koťata, o všechna se přitom začala okamžitě starat. Porod byl zcela přirozený, bez jakéhokoliv zásahu člověka. Vrh začal kolem půl osmé ráno, přičemž prvního potomka Surya porodila v běžné vnitřní ubikaci. Následně jej přenesla do speciálně připravené porodnice, kde také vzápětí vrhla druhé mládě. Poslední kotě přišlo na svět asi dvě hodiny poté. Všechna mláďata Surya nejprve olízala, poté jim dala pít mléko a nehnula se od nich ani na krok. Mláďata byla po narození slepá, vidět začala asi na dvou až třech týdnech života. Pohlaví malých tygrů jsme se dozvěděli na 8. týdnu jejich života - jednalo se o dva samečky a jednu samičku! Tygry od začátku bez ustání sledovala hned trojice kamer (jedna v porodním boxu, dvě v hlavní ubikaci), takže lidé mohli rodinu sledovat online na TV obrazovce umístěné nejprve v jedné z venkovních expozic, posléze pak uvnitř pavilónu. Tam chovatelé v prvních týdnech zachovávali přísný klidový režim. Na konci července se pavilón otevřel pro veřejnost, v posledním srpnovém týdnu pak padla poslední bariéra, dřevěná zábrana proti pádu mláďat, která bránila plnému sledování z návštěvnické části. Na začátku září 2012 získala trojčata svá jména. Při slavnostních křtinách jim je udělila čtveřice osobností, a to dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Bára Špotáková, za HC Bílí Tygři jejich kapitán a nejproduktivnější hráč základní části sezóny 2011/12 Petr Nedvěd, moderátorka Televizních novin TV NOVA Michaela Ochotská a kreslíř a humorista Petr Urban. Trojčata dostala jména Gaia, Liam a Sambur. A co jména symbolizují?

Gaia - jméno řeckého původu, které znamená Země, ale jeho nositelkou byla i řecká bohyně Země. Jméno odkazuje k první liberecké generaci mláďat bílého tygra (* 2002), která rovněž nesla jména z řecké mytologie - Achilles, Artemis a Afrodita. Přímou souvislost má pak jméno k samci Achillovi (nyní Zoo Bratislava), který je - řečeno humánní terminologií - Gaiiným dědečkem.
Liam - jméno francouzského původu, které se odtud dále dostalo do Irska a Velké Británie. Jméno odkazuje k francouzské větvi libereckých bílých tygrů - otec trojčat Paris se totiž narodil ve francouzské Zoo Beauval, babička trojčat Shilang (Zoo Bratislava, matka novopečené matky Suryi Báry) se narodila v Zoo Cerza-Lisieux.
Sambur - jméno hindského původu, které je jazykovou variantou pojmenování sambar. Jméno odkazuje k hlavnímu poslání bílých tygrů jako návštěvnické atrakci a zdroji financí, a tím je pomoc skutečně ohroženým druhům zvířat v jejich původních oblastech (část získaných peněz totiž zoo vynakládá v rámci svých mezinárodních projektů právě na záchranu zvířat in situ). Symbolickým zástupcem ohrožených zvířat je právě asijský kopytník sambar skvrnitý, jehož na filipínských ostrovech Negros a Panay běhá už jen několik set kusů. Tři samičky tohoto silně ohroženého zvířete od roku 2012 chová i Zoo Liberec (jako jedna ze dvou zoo v Česku).

Další přírůstek byl u samice Suryi Bára a samce Parida zaznamenán na konci května 2014. Bohužel jediné mládě uhynulo čtrnáct dní po porodu. 

Poslední mláďata se narodila ve čtvrtek 25. 2. 2016 a rodiči jsou opět samice Surya-Bára a samec Paris. Jedná se o samce a samici a dostala jména Shankar a Maia. Dnes už jsou z nich dospívající jedinci, a tak bylo zapotřebí oba dorostence oddělit.

 

 

 

 • mláďata 2016 - záběr z kamery v boxu,chvíli po narození
 • DSC_7261AV.jpg
 • DSC_7379AV.jpg
O druhu
 • Řád: Šelmy (Carnivora)
 • Velikost: 100 cm v kohoutku
 • Potrava: masožravec (obratlovci)
 • Aktivita: soumračná
 • Biotop: tropické deštné lesy - tygr indický
 • Počet mláďat: 1-3
 • Hmotnost: 150-200 kg
 • Doba březosti: 103 dní
Region výskytu Asie
Asie

Indie, Nepál, Bhútán, Bangladéš, Myanmar

Stupeň ohrožení
VyhynulýOhroženýNeohrožený
 • EX

  EX - vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy.&

 • EW

  EW - vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.

 • CR

  CR - kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.

 • EN

  EN - ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.

 • VU

  VU - zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.

 • NT

  NT - téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.

 • LC

  LC - málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.

EN - ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.

footer.less
Vytvořila společnost