header.less
Patříme k sobě:
 • cz
 • en
 • pl
 • de
animal.less

Tygr indický - bílá forma

Latinsky:Panthera tigris tigris
Anglicky:White Tiger
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma
 • Tygr - bílá forma

Bílí tygři jsou vyšlechtěnou formou tygra indického, nikoliv smostatným druhem. Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu, který značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Také čenich, oční víčka a polštářky tlap jsou načervenalé nikoliv růžové. Bílá barva srsti zvíře opticky zvětšuje. Pruhy jsou hnědé až tmavě šedé. 

Tato bílá forma tygra indického byla v minulosti uměle vyšlechtěna v Indii, kde se vyskytují klasicky zbarvení tygři indičtí. V roce 1951 lovci v přírodě odchytili světle zbarvené mládě, které se dostalo do soukromé sbírky maharadži z Révy. Odchycené mládě byl samec a maharadža jej pojmenováno Mohan. Maharadžovi se zalíbilo světlé zbarvení srsti, a tak se rozhodl uměle vyšlechtit bílého tygra. V dospělosti zplodil Mohan několik mláďat s nepříbuznou klasicky zbarvenou samicí Begum. Někteří jejich potomci měli světleji zbarvenou srst. Jedním z nich byla tygřice Radha, se kterou Mohan zplodil čtyři bílá mláďata. Tak započala chov této šelmy, která se vyskytuje pouze v chovech v lidské péči, nikoliv ve volné přírodě. Potomci Mohana pak putovali v 60. letech do Evropy i za oceán do dalších institucí, zoologických zahrad a soukromých chovů. 

V přírodě jsou klasičtí tygři indičtí samotářská zvířata, která se setkávají pouze na dobu rozmnožování. Když je samice připravena k páření, vydává pachové signály a charakteristický řev. Březí je 103 dní, poté rodí obvykle 2 - 3 mláďata. Samec se péče o potomky neúčastní, naopak by jim mohl ublížit. Samice může znovu zabřeznout až po osamostatnění mláďat přibližně po 1,5 roce.

Tygr je největší kočkovitá šelma a po ledním a hnědém medvědovi i třetí největší suchozemský predátor. Na lov se vydává v noci, kdy loví především vysokou zvěř, divoká prasata, opice a ptáky. Tygři jsou schopni najednou spořádat i přes 18 kg masa, poté však nějakou dobu nežerou.

 

 

 
 

  

 

 

 

Zoo Liberec získala první bílé tygry v roce 1994, kdy ze Zoo Eskilstuna (Švédsko) dovezla tehdy dvouleté sourozence Isabellu a Columba. O pár let později zoo získala samce Sitara ze Zoo Madrid (Španělsko), kam na oplátku putoval Columbus. Po dalších třech letech se 10. května 2002 podařilo odchovat první mláďata. Jednalo se o trojčata.

V roce 2003 uhynuli v Liberci a Madridu oba samci, Sitar i Columbus. V obou případech šlo o náhlá úmrtí spojená s vnitřním krvácením. Liberecká zoo se proto musela poohlédnout po novém samci, a tak v roce 2005 ze Sóstó pod Ještěd dorazil tehdy patnáctiletý Tibet. Za dva roky života v Liberci však nedokázal zplodit s Isabellou žádná mláďata.

Už v roce 2006 dovezla Zoo Liberec ze Zoo Beauval (Francie) dalšího samce, tentokrát ročního Parise. Po dvou letech se začal poprvé pářit s Isabellou i její dcerou Artemis. Žádná mláďata se však zplodit nepodařilo.

Dne 7. září 2009 pak Zoo Liberec získala dalšího jedince, a to jednoletou samici Suryu Báru (přízvisko získala podle oštěpařky Báry Špotákové, která je její patronkou) ze Zoo Bratislava. Zároveň ale tentýž rok, 19. listopadu, uhynula samice Isabella. Ze spojení Parise a Suryi Báry se dne 1. 7. 2012 narodila trojčata. 

Stejnému rodičovskému páru se 25. 2. 2016 narodila i posledních mláďata. Tygřata, samec a samice, dostala jména Maia a Shankar. Dnes už jsou z nich dospělí jedinci, kteří se na začátku července 2018 přemístili ze Zoo Liberec do Zoo de Pont-Scorff ve Francii.

 

V listopadu roku 2020 vyl etanázován samec Paris. Bylo mu téměř šestnáct let a již několik měsíců ho doprovázely zdravotní problémy spojené s vysokým věkem.

Podrobnější informace naleznete zde.
 

Díky chovu tygrů indických - bílé formy se daří Zoo Liberec získávat finanční prostředky i na chov vzácných a ohrožených druhů zvířat.Na chov tygra indického - bílé formy přispívají:

Apolenka Leitmančíková - 4/2022
Anička a Ondra Luftovi - 3/2022
Péťa Špárová a Sára Nečasová - 3/2022
Ladislav Bednář - 3/2022
Andrea Amira a Tomáš Břouškovi - 2/2022
Stanislav Černý - 2/2022
Eva Planerová Rochester NY - 12/2021
ROMMY AGENCY - 12/2021
Nicolas Dvořák - 11/2021
Terezka Slabihoudová - 11/2021
Adélka Henclová - 9/2021
Tomáš Stříbrný - 9/2021
Václav Koťátko - 8/2021
firma Lesaffre Česko a.s. - 6/2021
Vašíčkovic rodinka - 4/2021
Petra Vaňková - 4/2021
Petra Pari - 4/2021
Tereza Stehlíková - 3/2021Za celou historii chovu bílých tygrů se v Zoo Liberec podařilo odchovat mláďata celkem třikrát. Poprvé na jaře 10. května 2002 samice Isabella porodila trojčata. Otcem byl samec Sitar. Jednalo se o tři mláďata pojmenovaná po postavách z řecké mytologie, Achilleus (nyní Zoo Bratislava), Afrodita (nyní Zoo Sóstó, Maďarsko) a Artemis (Zoo Bělehrad).

Po druhé porodila mláďata další chovaná samice Surya Bára, a to 1. července 2012. Opět šlo o tři koťata, dva samečky a jednu samičku. Trojčata dostala jména Gaia, Liam a Sambur. Další a poslední přírůstek byl u samice Suryi Báry a samce Parida zaznamenán o několik let později 25. 2. 2016. Jednalo se o dvojčata, samce a samici, která dostala jména Shankar a Maia. Dnes už jsou z nich dospělí jedinci, kteří na začátku července letošního roku odcestovali do Zoo de Pont-Scorff ve Francii.

 

 

 • mláďata 2016 - záběr z kamery v boxu,chvíli po narození
 • DSC_7261AV.jpg
 • DSC_7379AV.jpg
O druhu
 • Řád: Šelmy (Carnivora)
 • Velikost: 100 cm v kohoutku
 • Potrava: masožravec (obratlovci)
 • Aktivita: soumračná
 • Biotop: pouze v chovech v lidské péči
 • Počet mláďat: 1-3
 • Hmotnost: 150-200 kg
 • Doba březosti: 103 dní
footer.less
Vytvořila společnost