header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de
  • Aktuality
  • V liberecké zoo se narodilo mládě žirafy Rothschildovy

V liberecké zoo se narodilo mládě žirafy Rothschildovy

V liberecké zoo se po dvou letech narodilo mládě ohrožené žirafy Rothschildovy

 

Zoo Liberec má necelý týden nový přírůstek ve skupině žiraf Rothschildových. Jedná se o malého samečka, který přišel na svět v ranních hodinách poslední říjnový pátek 25. 10. 2019. Žirafí mládě je zdravotně v pořádku a návštěvníci ho již nyní mohou spatřit v teple vnitřní ubikace v pavilonu žiraf či za hezkého počasí s celým stádem ve venkovním výběhu.

 

Porod proběhl bez větších komplikací v izolovaném boxu uvnitř pavilonu a mládě se již několik minut po narození pokoušelo stavět na své v tu dobu ještě vratké nohy.  Malý samec měřil asi 190 cm a vážil určitě více než 60 kg. Na svět ho přivedla zkušená samice, která se sama u nás v zoo v roce 2006 narodila,“ dodává zoolog Luboš Melichar. Zoo Liberec chová žirafy Rothschildovy již od roku 1985 a od té doby se zde podařilo úspěšně odchovat 46 mláďat. Momentálně liberecké žirafí stádo čítá celkem 4 jedince – dvě dospělé samice, mládě z roku 2017 a tento nový přírůstek.

 

Žirafa Rothschildova (Giraffa camelopardalis rothschildi)

Žirafa Rothschildova patři mezi nejvíce ohrožené poddruhy žirafy. Tento poddruh dnes žije pouze na území Keni a Ugandy a vyznačuje se tmavohnědými kaňkovitými nebo obdélníkovitými skvrnami po těle se slabšími krémově zbarvenými liniemi okolo. 

Situace žiraf Rothschildových ve volné přírodě je alarmující. V průběhu posledních desítek let se v Africe rapidně snížil počet divokých jedinců tohoto poddruhu na současných 1900 zvířat. V přírodě je žirafa nejvíce ohrožena pytláctvím a ztrátou životního prostředí jeho přeměnou v zemědělské plochy.

Ceny vstupného
Dospělí:130 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:90 Kč
Studenti senioři nad 65 let:90 Kč
Otevírací doba
zavřeno
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost