header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de
  • Aktuality
  • V ZOO Liberec sedí na hnízdě dva páry orlosupů bradatých

V ZOO Liberec sedí na hnízdě dva páry orlosupů bradatých

Poprvé v ZOO Liberec sedí na vejcích 2 páry orlosupa bradatého

                                   

ZOO Liberec se dlouhodobě podílí na projektu repatriace orlosupa bradatého, do kterého se zapojila již v roce 1986 se svým chovným párem Boženou a Verneriem - zvaným Pištou. Za třicet let bylo vypuštěno zpět do volné přírody celkem třináct mláďat tohoto rodičovského páru.

 

Až do této doby byla Božena s Pištou náš jediný chovný pár. Před několika dny však nový mladý pár snesl své první vejce. Jedná se o velmi unikátní případ, protože k páření došlo již v pěti letech života. Běžně tento druh dravce poprvé hnízdí ve věku deseti let.

Vzhledem k tomu, že orlosupi mohou hnízdit přibližně 40 let, jedná se o pár, který je obrovskou nadějí pro celý vypouštěcí program.

 

Samice mladého páru je odchovem Boženy a Pišty a stejně starý samec pochází z Rakouska. Na sneseném vejci se mladí rodiče pravidelně střídají, ale až za dva týdny budeme vědět, zda je jejich první vejce oplozené či nikoliv.

 

Na vejcích v současnosti sedí i starší chovný pár. Dva hnízdící páry tohoto vzácného dravce mají v celé Evropě kromě ZOO Liberec pouze v zoologické zahradě v Ostravě. Česká Republika se tudíž stala zásadním chovatelem pro tento celý repatriační program. V zoologických zahradách letos hnízdí celkem 11 párů a více než třetina párů tohoto druhu je tedy v českých zoologických zahradách.

 

Odchovaná mláďata by byla pravděpodobně vypuštěna zpět do volné přírody, ze které byl tento druh opeřence počátkem dvacátého století vyhuben.

 

Ceny vstupného
Dospělí:130 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:90 Kč
Studenti senioři nad 65 let:90 Kč
Otevírací doba
zavřeno
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost