header.less
Patříme k sobě:
  • cz
  • en
  • pl
  • de
  • Aktuality
  • Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného „Příběhy naší historie“.  Česká mincovna od jara 2018 postupně představuje devět témat z naší nepříliš vzdálené minulosti – světoznámých i neprávem pozapomenutých –, na která by každý správný patriot měl být náležitě hrdý.

Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků – skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla.

Šestá pamětní medaile České mincovny z cyklu Příběhy naší historie vypráví nejen o obdivu a lásce k přírodě, ale také o hledání vlastních kořenů. „V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. Emisní náklad zlaté uncové medaile čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je ručně číslovaný na hraně a opatřený speciálním certifikátem původu, který vypráví příběh liberecké Zoo,“ popsala Lenka Klimentová z České mincovny s tím, že připravena je pro zájemce i menší verze a emise ve stříbře.

V Liberci se daří některým z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů planety – lvu berberskému, oslu somálskému, urialu bucharskému či zebře bezhřívé, kteří se objevují na pamětní medaili z ateliéru MgA. Martina Daška. Vedle vyobrazení vzácných zvířat a jejich přírodopisných názvů nese medaile nápis 1904 ZOO LIBEREC a vyobrazení nejstarší budovy areálu z roku 1906 – takzvaného Čapího hnízda.

„Jsme velmi rádi a hrdi, že je naše zoologická zahrada ve společnosti nezapomenutelných příběhů naší historie, které vycházejí na medailích v tomto cyklu,“ uvedl při sobotním křtu medailí na Dni partnerů ZOO ředitel MVDr. David Nejedlo. 

V roce 2019 se nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa připravovala na oslavy 100. výročí svého vzniku. Při té příležitosti pověřila spolek badatelů, aby zjistil více o jejích počátcích, které byly dosud nezmapované. Historikové však namísto dokumentů z roku 1919 objevili ještě mnohem starší listiny, které dokládají, že zoo by měla oslavit 115. narozeniny! Zjistilo se, že nesrovnalosti v letopočtech pravděpodobně způsobil ředitel zahrady, který se v roce 1929 rozhodl, že její nejstarší dějiny nebude zmiňovat. Od prapůvodních expozic z roku 1904, ve kterých liberecký Ornitologický spolek předváděl nejrůznější ptactvo, srnčí zvěř a další drobné zvířectvo, ušla liberecká zoo dlouhou cestu.

Příběh liberecké Zoo vypráví Česká mincovna i na zlaté pamětní medaili o hmotnosti jedné čtvrtiny trojské unce v nákladu 100 kusů. Motiv čtyř vzácných a ohrožených zvířat emituje i ve stříbře, a to o váze trojské unce stříbra v kvalitě proof v emisi 500 kusů.

Ceny vstupného
Dospělí:160 Kč
Děti do 3 let:zdarma
Děti od 3 let do 15 let:120 Kč
Studenti senioři nad 65 let:120 Kč
Otevírací doba
9.00-18.00
otevřeno včetně víkendů a svátků
Kudy do zoo
footer.less
Vytvořila společnost