ZOORISKUJ

Jednou z dalších aktivit Zoologické zahrady Liberec je i vědomostní soutěž ZOORISKUJ. Ta má u nás již více jak desetiletou tradici a zaměřuje se na prověření znalostí z oblasti zoologie, ekologie a informovanosti o zoologické zahradě jako takové. Do soutěže se mohou hlásit druhé stupně základních škol a nižší stupně gymnázií z celého Libereckého kraje.

Soutěž probíhá ve dvou kolech a pravidelně se ji účastní více než 20 škol z celého regionu.

Pozor! Uzavírání přihlášek na ročník ZooRiskuj 2023  je již 3. 3.

Výsledky rozřazovací kolo

Náročné, ale zábavné. V ZOORiskuj letos zabodovali žáci z libereckých škol

Ročník 2023

Rekordních 136 týmů z 37 škol se letos střetlo na 11. ročníku soutěže ZOORiskuj. V tvrdé konkurenci zvítězily týmy ze Základní školy Lesní v Liberci, které obsadily první a třetí místo. Druhé místo patří týmu ze ZŠ Vrchlického, také z Liberce.

Na děti čekaly letos opět otázky z několika tematických okruhů, všechny se ale týkaly zvířat a přírody obecně. Soutěžící museli prokázat znalosti například ze zvířecí anatomie, ochrany přírody, z říše hmyzu nebo české přírody. Nechyběly ani dotazy na konkrétní živočišné druhy, které chová liberecká zoo. Při soutěži musely děti zapojit všechny smysly, musely identifikovat zvuky nebo hádat, které zvíře se postupně odkrývá na obrázku. Nejvíce se jim dařilo v luštění osmisměrek, dobře se orientovaly v novinkách ze zoo a zajímavostech o zvířatech. Naopak nejvíce se zapotily v zařazování do taxonomie a při určování v mapách.

Test rozhodně nebyl jednoduchý a vědomosti účastníků řádně prověřil. Přestože soutěž děti hodnotily jako náročnou, akce se jim líbila a užily si ji. Na to mělo jistě velký podíl i publikum z řad spolužáků a kamarádů, které soutěžícím po celou dobu fandilo a postaralo se o skvělou atmosféru. Vítězové si odnesli nejen dobrý pocit, ale také knihy, společenské hry a řadu drobných dárků, které věnovali sponzoři. O závěrečnou sladkou tečku se postaraly velké koláče pro úspěšné týmy.

Spokojení odcházeli i pedagogové, kteří své žáky na soutěž připravovali. Pochvalovali si, že letošní ročník byl přívětivější a praktičtější než loňský.

Soutěž se konala ve dvou kolech. První kolo proběhlo na konci března a do finále, které uskutečnilo o měsíc později, postoupilo osm týmů ze šesti škol. Letos poprvé se přihlásily i týmy nejen z Libereckého, ale také z Královehradeckého kraje, konkrétně z Vrchlabí.

Soutěž pořádá už tradičně Středisko ekologické výchovy Divizna při Zoo Liberec. Je určena pro žáky druhého stupně základních škol nebo žáky víceletých gymnázií.

Podklady ke stažení