
- Řád: Dravci (Accipitriformes)
- Velikost: 70 cm délka těla
- Potrava: masožravec (obratlovci, hmyz)
- Aktivita: denní
- Biotop: savana, okolí lidských sídel
- Počet mláďat: 1
- Hmotnost: 1,5–2,6 kg
- Doba inkubace: 48–54 dní
Sup kapucín se vyskytuje především v otevřené krajině, okrajích lesa a na savanách v subsaharské Africe, a to do nadmořské výšky 4000 m. Jedná se o poměrně přizpůsobivý druh, který si navyknul i na blízkost lidských sídel, kde vyhledává potravu například na skládkách. Ve své domovině je kriticky ohrožen vyhubením a jeho početní stavy stále klesají. Hlavní příčinou velkého úbytku za posledních pár let jsou cílené otravy pesticidy, jako je karbofuran a dále lov pro maso a tradiční medicínu.
Tento druh se vyznačuje menším vzrůstem (rozpětí křídel 170 – 180 cm) a celkově hnědým zbarvením. Svůj druhový název získal sup díky krátkému peří na krku a temeni hlavy. Lysá kůže na krku a hlavě je narůžovělá. Typický je pro něj i dlouhý a tenký zobák s ostrou hákovitou špičkou.
Sup kapucín je stejně jako další druhy supů mrchožrout a spolu se šakaly, čápy marabu a například hyenami patří k tzv. „zdravotní policii“, protože pomáhají odklízet zdechlá těla zvířat. Tento druh dravce si svůj jídelníček zpestřuje i velkým hmyzem.
Žijí na stejném kontinentu
Ve své domovině je kriticky ohrožen vyhubením a jeho početní stavy stále klesají. Hlavní příčinou velkého úbytku za posledních pár let jsou cílené otravy pesticidy, jako je karbofuran a dále lov pro maso a tradiční medicínu.
Stupeň ohrožení podle IUCN:
EX – vyhynulý (Extinct), se přiřazuje druhům, u kterých zbývající exemplář zemřel nebo je pokládán za mrtvý. IUCN stanovilo rok 1500 jako předěl pro moderně vyhynulé druhy
EW – vyhynulý v přírodě (Extinct in the Wild) se přiřazuje druhům, u kterých několik jedinců v zajetí stále přežívá, ale ve volné přírodě už nežijí/nerostou.
CR – kriticky ohrožený (Critically Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí bezprostřednímu nebezpečí vyhynutí v blízké budoucnosti.
EN – ohrožený (Endangered) se přiřazuje druhům, které čelí vysokému riziku vyhynutí v blízké budoucnosti.
VU – zranitelný (Vulnerable) se přiřazuje druhům, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění.
NT – téměř ohrožený (Nearly Threatened) se přiřazuje druhům, které mohou být v blízké budoucnosti ohroženy vyhynutím, ale stále ještě nesplňují podmínky pro zařazení do stupně ohrožený.
LC – málo dotčený (Least Concern) jde o druhy, u nich jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.
Na chov již přispívají:
Kolektiv interny nemocnice Jablonec 2022-06/